Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów – praktyczne wskazówki.

Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów
Fot. Jez Timms. Unsplash.com

Latem w każdym wnętrzu nie powinno zabraknąć ciętych kwiatów. To wspaniały dodatek, który zdobi mieszkania i tworzy sielski klimat. Bukiety z ciętych kwiatów to także sposób na wyrażanie uczuć. Dlatego wnętrza w których je znajdziemy kojarzą się z miłością i dobra energią. Niestety zdarza się, że szybko więdną, a ich urok mija. Jeśli zastanawiasz się jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów to koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Dzięki nim widok wspaniałych i pachnących bukietów będzie cieszył twoje oczy przez długi czas.

Wybierz odpowiednie kwiaty

Jeśli kupujesz lub tworzysz samemu bukiet z ciętych kwiatów zwróć uwagę na to aby te były już w pełni rozwinięte, ale nie przekwitłe. Na kwiaty cięte wybieraj okazy, które mają mocne łodygi i zdrowe liście.

Dobierz odpowiedni wazon

Aby przedłużyć świeżość ciętych kwiatów umieść je w czystym wazonie o odpowiednim rozmiarze. Wazon nie może być za mały, a liście nie powinny być zanurzone w wodzie, bo sprzyja to rozwojowi bakterii. Oberwij te, które mają kontakt z wodą.

Przygotuj odpowiednio wodę do wazonu

Cięte kwiaty wkładaj do wazonu z wodą o temperaturze pokojowej, a nawet trochę cieplejszej. W ten sposób unikną one szoku termicznego. Aby kwiaty zachowały dłużej świeżość możesz dodać do wody specjalną płynną odżywkę do kwiatów ciętych. Możesz ją kupić w większości sklepów ogrodniczych.

Postaw wazon z kwiatami w odpowiednim miejscu

Jeśli chcesz aby bukiet świeżych kwiatów dłużej zachował swoją świeżość to umieść je w odpowiednim miejscu. Najlepiej tam gdzie nie będą wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Unikaj też miejsc w których jest gorąco oraz gdzie mogą występować przeciągi.

Odpowiednio przytnij łodygi

Łodygi ciętych kwiatów skróć o 1-2 centymetry przycinając je pod kątem. Zabieg ten sprawi, że będą one lepiej wchłaniać wodę i składniki odżywcze. Dodatkowo nie będą stały pionowo i lepiej ułożą się w wazonie.

Regularnie zmieniaj wodę w wazonie

Najlepiej jeśli uda Ci się zmienić wodę w wazonie chociaż co drugi dzień. Staraj się też na bieżąco uzupełniać wazon świeżą i przegotowaną wodą o odpowiedniej temperaturze.

Usuwaj zwiędłe liście i kwiaty

Systematycznie usuwaj zwiędłe liście oraz kwiaty. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi bakterii i przedłużysz żywot bukietu.

Dodaj ocet

Dwie łyżki octu winnego lub octu jabłkowego dodane na jeden litr wody pozwolą przedłużyć świeżość ciętych kwiatów. Wszystko dlatego, że ocet ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

Nocą przenieś kwiaty w chłodne miejsce

Jeśli masz taką możliwość to na noc możesz przenieść kwiaty do chłodniejszego miejsca. Niższa temperatura przedłuża świeżość ciętych kwiatów.

Jak przedłużyć świeżość ciętych kwiatów – podsumowanie

Odpowiednie kwiaty, dobrze dobrany wazon, ciepła woda, regularna zmiana wody oraz zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że Twoje cięte kwiaty zachowają dłużej świeżość. Powyższe wskazówki są łatwe do wykonania i przynoszą sporą korzyść. Dzięki nim możesz dłużej cieszyć pięknem świeżych bukietów. Korzystaj, bo lato szybko mija!