Jak przygotować i przechowywać drewno do kominka.

jak suszyć drewno kominkowe
fot. Brigitte Tohm. unsplash.com

Kominek to element dekoracyjny, ale także źródło ciepła w zimne dni. Aby palenie w nim było bezpieczne, efektywne i ekologiczne należy robić to odpowiednio przygotowanym drewnem. Z tego poradnika dowiesz się jak przygotować drewno do kominka, jak je przechowywać oraz jakim drewnem najlepiej palić w domowym kominku.

Wybór drewna do kominka. Jakie drewno najlepiej się pali?

Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego drewna do kominka. Niektóre rodzaje drewna palą się lepiej, inne trochę gorzej. Należy unikać palenia drewnem iglastym. Gatunki drzew iglastych takie jak sosna czy świerk palą się dość szybko, a przy tym produkują dużo żywicy, co może prowadzić do zanieczyszczenia komina.

Żywica gromadząc się w kominie może prowadzić do zwiększonego ryzyka pożaru oraz zmniejszenia efektywności ogrzewania.

Najlepsze do palenia w kominkach jest drewno z drzew liściastych. Dąb, jesion, buk, grab czy brzoza to gatunki, których używa się najczęściej do ogrzewania domów. A jakie drewno najlepiej się pali?

Dąb

Ten gatunek uważany jest za jedną z najlepszych opcji do palenia w kominku. Dąb jest wysokokaloryczny, ma przyjemny zapach i daje dużo ciepła. Pali się długo i równomiernie. Pozostawia około 3% popiołu.

Jesion

Jesion jest bardzo łatwy do rozpalenia i pozostawia tylko około 3% popiołu. Jego zaletą jest to, że gatunek ten szybko schnie ponieważ drzewo po ścięciu ma małą zawartość wody. Jesion to drewno kaloryczne dające dużo ciepła.

Buk

Podobnie jak dąb i jesion drewno bukowe zaliczane jest do drewna twardego, które pali się długo i efektywnie. Cienka kora buku sprawia, że gatunek ten pozostawia w kominku małą ilość popiołu.

Grab

Ten gatunek jest porównywalny z drewnem bukowym jednak minusem jest to, że postawia w kominku trzy razy więcej popiołu. Przez to niezbędne jest częstsze czyszczenie kominka.

Brzoza

To miękkie drewno, które pali się szybciej niż inne gatunki drewna, ale daje piękny płomień i ma przyjemny zapach. Brzoza polecana jest raczej na rozpałkę, ponieważ nie daje ona tyle ciepła co inne gatunki drzew liściastych.

Jakim drewnem NIE palić w kominku

Do palenia w kominku nie nadaje się drewno z drzew iglastych ponieważ zawiera ono dużo żywicy. Żywica zanieczyszcza wnętrza kominka oraz sam komin.

Nie należy palić także drewnem mokrym. Jest to nieekonomiczne i nieekologiczne. Dodatkowym minusem spalania mokrego drewna jest zanieczyszczenia sadzą i smołą systemu kominowego oraz samego kominka. Aby spalanie drewna w kominku przebiegało prawidłowo należy palić drewnem sezonowanym.

Używając do palenia mokrego drewna możemy zużywać go nawet 70% więcej!

Przeczytaj artykuł o wszystkich skutkach spalania wilgotnego drewna: https://mappingair.meteo.uni.wroc.pl/2020/04/o-spalaniu-wilgotnego-drewna/

Jak przygotować i przechowywać drewno do kominka
fot. Annie Spratt. Unsplash.com

Co to jest sezonowanie drewna

Sezonowanie drewna to proces poddania go naturalnemu suszeniu w celu zmniejszenia zawartości wilgoci. Dlaczego należy sezonować drewno? Zmniejszenie zawartości wilgoci w drewnie sprawia, że zwiększa się efektywność spalania w kominku i zapobiega się zanieczyszczeniu komina sadzą i smołą.

Jak przygotować drewno do kominka – sezonowanie

Sezonowanie, czyli suszenie drewna należy zacząć od jego zakupu. Najlepszym terminem na zakup drewna jest jesień lub zima. Wtedy jest ono bardziej suche i kaloryczne. Możemy zamówić drewno pocięte i połupane albo w całości. Wtedy cięcie na odpowiednią długość oraz rozłupywanie na mniejsze kawałki będziemy musieli wykonać we własnym zakresie.

Odpowiednio pocięte i połupane drewno układamy na stosy w suchym i przewiewnym miejscu. Najbardziej optymalnym ułożeniem drewna do suszenia jest zastosowanie czterech rzędów wysokich na około 2 metry. W zasadzie jedynym znaczeniem odnośnie wysokości układanego stosu jest bezpieczeństwo.

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie drewna w drewutni – przestrzeni obok domu, która jest zadaszona i chroni drewno przed zmiennym warunkami atmosferycznymi. Jeśli nie posiadamy takiego miejsca warto jest drewno nakryć od góry nieprzemakalnym, ale oddychającym materiałem – na przykład bezentem.

Sezonowanie drewna – jak długo suszyć drewno

Czas suszenia drewna zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest gatunek. Twardsze gatunki drewna wymagają dłuższego czasu suszenia. Na czas suszenia mają także wpływ warunki atmosferyczne oraz sposób i miejsce przechowywania drewna. Ogólnie przyjmuje się, że drewno powinno być sezonowane przez około 12 -18 miesięcy.

Jak sprawdzić czy drewno jest wystarczająco suche?

Najlepiej jest przeprowadzić test wilgotnościomierzem. Idealna wilgotność drewna do spalania to około 20% lub mniej. Jeśli nie masz wilgotnościomierza możesz także ocenić to samemu. Suche drewno jest lżejsze i wydaje głośniejszy dźwięk podczas uderzania o siebie. Jeśli masz wątpliwości, spróbuj zapalić kawałek drewna. Suche drewno zapala się łatwo i pali równomiernie, podczas gdy wilgotne będzie trudne do rozpalenia i będzie wydawało syczące dźwięki.

Dlaczego należy palić suchym drewnem

  • Efektywność spalania. Suche drewno generuje więcej ciepła i mniej dymu.
  • Ochrona komina. Zmniejsza ryzyko akumulacji sadzy i żywicy w kominie.
  • Ekologiczne spalanie. Spalanie suchego drewna jest bardziej ekologiczne, ponieważ generuje mniej szkodliwych emisji.