Jak zresetować router – prosta instrukcja.

Jak zresetować router
Fot. Compare Fibre. Unsplash.com

Router to urządzenie, które możemy spotkać niemal w każdym domu i biurze. Jego niepoprawna praca sprawia, że pojawiają się problemy z połączeniem internetowym. Co wtedy zrobić? Pierwszym krokiem powinien być reset tego urządzenia. Jeśli nie wiesz jak zresetować swój router to koniecznie przeczytaj poniższą instrukcję.

Co to jest router

Router to urządzenie, które internetowy sygnał z kabla zamienia na sygnał radiowy. Tworzy w ten sposób bezprzewodową komunikację internetową z urządzeniami podpiętymi do tej sieci. W skrócie dzięki routerowi możemy korzystać z internetu nie używając do tego żadnych kabli.

Jak zresetować router? Zacznij od instrukcji obsługi

Zanim zresetujesz router najlepszym pomysłem będzie sprawdzenie jak to zrobić w instrukcji obsługi. Każda instrukcja obsługi powinna zawierać szczegółowe informacje na temat resetowania oraz umiejscowienie przycisku reset. Jeśli jednak nie możesz jej znaleźć postępuj według poniższych wskazówek.

Poszukaj przycisk RESET

Większość routerów dostępnych na rynku posiada fizyczny przycisk RESET. Powinien on znajdować się z tyłu lub na boku routera. Z reguły to niewielki przycisk. Aby móc go wcisnąć należy użyć do tego jakiegoś cienkiego przedmiotu (igła, spinacz itp.). Przycisk powinien być odpowiednio podpisany.

Wciśnij i przytrzymaj przycisk RESET

Gdy uda Ci się już odnaleźć przycisk RESET wciśnij go i przytrzymaj kilkanaście sekund. Na routerze mogą zgasnąć lub zacząć migać diody. Jest to oznaka, że router jest w trakcie resetowania.

Poczekaj na restart routera

Po zwolnieniu przycisku RESET router powinien zrestartować się automatycznie. Może to potrwać kilka minut (w zależności od modelu routera). Poczekaj aż diody na routerze powrócą do pierwotnego stanu.

Skonfiguruj router

Po wykonaniu resetu routera konieczna może być ponowna konfiguracja. W takim wypadku skonfiguruj połączenie internetowe zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez dostawcę usług internetowych. Możesz także zmienić hasło do sieci Wi-Fi lub dostosować inne ustawienia według własnych preferencji.

Jak zresetować router – podsumowanie

Czynność resetowania routera może pomóc w momencie gdy występują problemy z siecią bezprzewodową Wi-Fi. Warto przy tym pamiętać, że reset urządzenia może spowodować konieczność jego ponownej konfiguracji.