Bezpieczny tatuaż – jakie studio tatuażu wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jak zrobić bezpieczny tatuaż
Fot. Lucas Lenzi. Unsplash.com

Każda osoba, która chciałaby zrobić sobie tatuaż staje przed wyborem odpowiedniego studia tatuażu. W pierwszej kolejności oceniamy portfolio artysty zajmującego się tatuowaniem, oglądamy jego prace i wybieramy wzór. Dopiero później zastanawiamy się nad kwestiami bezpieczeństwa. Czy tatuaż może zagrażać naszemu zdrowiu? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze studia tatuażu? Podpowiadamy.

Czy tatuaż jest bezpieczny?

Artysta, który wykonuje tatuaż używa do tego specjalnej maszynki wyposażonej w igłę lub nawet kilka igieł. Igły wprowadzane są pod skórę wraz z odpowiednim barwnikiem. Cały proces odbywa się bez żadnego znieczulenia dlatego tatuowanie może być bolesne. Stopień i rodzaj bólu zależy od kilku czynników: umiejscowienie tatuażu, głębokość wprowadzania igły pod skórę, próg naszego bólu itd.

Jakimi chorobami można się zarazić podczas robienia tatuażu?

Jeśli wykonamy tatuaż w nieodpowiednim miejscu to możemy skończyć z infekcją skórną wywołaną przez gronkowca złocistego. Możemy się także zarazić chorobami przenoszonymi przez krew. Należą do nich: wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, tężec , wirus HIV czy gruźlica.

Jakie studio tatuażu wybrać aby zrobić sobie bezpieczny tatuaż?

Przy wyborze odpowiedniego studia tatuażu warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Na co zwrócić uwagę aby zrobić sobie bezpieczny tatuaż? Oprócz dobrego portfolio artysty ważne jest abyśmy wybrali:

profesjonalne studio tatuażu

Oznacza to, żeby wybierać się do renomowanych miejsc o ugruntowanej reputacji. Warto pamiętać, że tatuaż pozostanie z nami na zawsze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapłacić więcej za profesjonalną i bezpieczną sesję niż oszczędzić kilka groszy udając się do amatora, który nie zapewnia odpowiednich warunków higienicznych.

odpowiednia higiena

  • Schludny i czysty lokal to podstawa. Jeśli odwiedzając studio tatuażu zauważymy brud i nieporządek powinna zapalić się nam „czerwona lampka”
  • Zwróćmy uwagę na to czy tatuażysta używa w swojej pracy jednorazowych rękawiczek, których zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia groźnymi chorobami
  • Bardzo ważna jest również dezynfekcja dłoni oraz stanowiska na którym będzie wykonywany zabieg. Jeśli nie zostało to zrobione po poprzedniej sesji nie powinniśmy wykonywać w takim miejscu tatuażu.
  • Igły, którymi będzie wykonywany tatuaż powinny być umieszczone w fabrycznie zamkniętych opakowaniach.
  • Sprawdźmy czy studio tatuażu posiada specjalnie wydzieloną strefę do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku.

bezpieczne tusze

Przed wykonaniem tatuażu należy zapoznać się ze składem tuszy. Niektóre z nich mogą posiadać w swoim składzie szkodliwe dla nas substancje, które są w Unii Europejskiej zakazane. Mowa tu o dyrektywie Unii Europejskiej REACH

Niepewne studio tatuażu – co zrobić?

Jeśli jakakolwiek kwestia sprawia, że nachodzą nas wątpliwości zrezygnujmy z wykonania tatuażu. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. W takich momentach nie ma miejsca na błędy. Te mogą kosztować nas zdrowie, a nawet życie.