Jak uratować laptopa po zalaniu go płynem?

Jak uratować zalany laptop
Fot. Bram Naus. Unsplash.com

Co powinieneś zrobić gdy wylejesz na laptopa jakiś napój? Wbrew pozorom jest to dość częsta sytuacja. Podczas pracy z komputerem pewnie nieraz zdarzyło Ci się pić kawę, herbatę, colę, piwo czy po prostu zwykłą wodę. Wystarczy chwila nieuwagi by niechcący potrącić szklankę z płynem i zalać nim laptopa. Jak go uratować po zalaniu? Przede wszystkim powinieneś działać bardzo szybko.

Wyłącz laptopa

Po zalaniu laptopa płynem postaraj się jak najszybciej go wyłączyć. Pewne podzespoły znajdujące się pod klawiaturą mogą być pod napięciem. Ich spotkanie z płynem może doprowadzić do trwałego uszkodzenia laptopa. Jeśli wtyczka zasilacza podłączona jest do sieci natychmiast ją wyjmij. Następnie wyłącz laptopa. Możesz to zrobić poprzez zamknięcie systemu. W przypadku zalania najważniejsze jest szybkie podjęcie działań zmierzających do osuszenia sprzętu. Musisz działać szczególnie szybko w przypadku gdy do laptopa dostała się spora ilość wody. Wtedy możesz rozważyć nie do końca dla laptopa dobre, ale szybkie wyłączenie polegające na dłuższym przytrzymaniu przycisku zasilania.

Po zalaniu laptopa nie używaj do jego wysuszenia suszarki

Pierwsze co przychodzi na myśl po zalaniu laptopa płynem to użycie domowej suszarki do włosów. Jest to zły pomysł i może spowodować większe uszkodzenia Twojego sprzętu. Wszystko za sprawą elektryczności statycznej, którą może wytworzyć suszarka do włosów. Elektryczność statyczna potrafi uszkodzić urządzenia elektryczne. Dodatkowo ryzykowne jest gorące powietrze suszarki, które może roztopić obudowę i uszkodzić podzespoły w Twoim sprzęcie.

Odwróć zalanego laptopa do góry nogami

Gdy odłączysz zasilanie natychmiast obróć zalanego laptopa do góry nogami i połóż na blacie, na którym rozłożone są ręczniki papierowe. Zrób to w taki sposób aby ekran był otwarty, a klawiatura skierowana ku dołowi. Uważaj aby nie uszkodzić ekranu. W kolejnym kroku wyjmij ze swojego urządzenia baterię.

Zrób wszystko aby rozlany płyn nie dostał się pod klawiaturę i nie zalał ekranu. To właśnie tam znajdują się najbardziej narażone na uszkodzenie elementy. Osusz laptopa najszybciej jak to możliwe.

Odłącz wszystkie peryferia

Pamiętaj aby odłączyć wszystkie peryferia takie jak myszka, dyski zewnętrzne, pamięci usb, itp.

Należy pozostawić zalanego laptopa w pozycji obróconej na co najmniej 48 godzin. Najlepiej umieścić go w chłodnym i suchym miejscu.

Czy samemu rozkręcać laptopa po zalaniu?

Jeśli masz zdolności manualne i wiesz co robisz to możesz spróbować rozkręcić laptopa w celu osuszenia poszczególnych części. Postaraj się także zdjąć klawiaturę. Niestety nie wszystkie laptopy dają się łatwo rozkręcić i w niektórych przypadkach niezbędna będzie pomoc wyspecjalizowanego serwisu.

Co może się stać z laptopem gdy go zaleję.

Szkody wyrządzone przez zalanie laptopa nie zawsze oznaczają całkowite zniszczenie urządzenia. Zależą one od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy jest to poważne zalanie czy jedynie lekkie zmoczenie. Wpływ na wyrządzone szkody może mieć także rodzaj płynu. Łatwiej będzie osuszyć i oczyścić laptopa ze zwykłej wody niż ze słodkiego napoju gazowanego.

Generalnie w zalanym laptopie może nastąpić zwarcie na podzespołach. Z czasem może się także okazać, że zalane podzespoły laptopa mogą zacząć korodować. W dłuższej perspektywie będzie to prowadziło do częstych awarii, a w końcu do całkowitego unieruchomienia sprzętu. Dlatego nawet gdy po zalaniu laptopa uda Ci się go uruchomić powinieneś jak najszybciej odwiedzić serwis celem wykonania przeglądu.