Jak przygotować samochód na lato.

Fot. William Krause. Unsplash.com

Jedną z najgorszych rzeczy, która może się przytrafić podczas podróży jest awaria samochodu. Taka niekontrolowana usterka może skutecznie zepsuć nam humor, a czasem nawet zrujnować nasz portfel. Koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby dowiedzieć się jak przygotować samochód na lato. Należy to zrobić niezależnie od tego czy używasz swojego auta tylko na krótkich odcinkach czy planujesz letni wyjazd wakacyjny.

Zrób wiosenne porządki

Zanim nadejdzie lato udaj się swoim autem na myjnię i porządnie je umyj. Zwróć szczególną uwagę na podwozie i mało dostępne miejsca. To właśnie tam gromadzi się najwięcej związków, którymi zimą posypywane są drogi, a które mają negatywny wpływ na trwałość naszego auta. Jedną z takich posypek jest sól drogowa, która przyczynia się do powstawania korozji na podwoziu, krawędziach drzwi i progach. Może ona także uszkodzić przewody paliwowe i przewody hamulcowe w naszym aucie.

Zmień opony na letnie

Aby dobrze przygotować samochód na lato powinieneś koniecznie zmienić opony na letnie. Takie opony wykonane są ze specjalnych mieszanek gumowych przystosowanych do pracy w wysokich temperaturach. Dodatkowo mają one odpowiednio zaprojektowany bieżnik, który sprawia, że nasz samochód lepiej trzyma się drogi zarówno na suchych jak i na mokrych nawierzchniach. Koniecznie sprawdź kiedy należy zmienić opony na letnie!

Opony samochodowe
fot. Imthaz Ahamed, unsplash.com

Sprawdź stan chłodnicy

Odpowiedni stan chłodnicy w samochodzie ma niebagatelny wpływ na kondycję silnika. Szczególnie latem, gdy coraz częściej zdarzają się ekstremalne upały, silnik samochodu narażony jest na przegrzanie. Jazda na wysokich temperaturach skraca żywotność silnika, a w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do jego trwałego uszkodzenia!

W takim razie jak przygotować samochód na lato aby nieumyślnie nie zniszczyć silnika? Po pierwsze sprawdź poziom płynu chłodniczego. Jeśli zajdzie taka potrzeba dolej go. Zrób przegląd pod kątem nieszczelności. Sprawdź czy w układzie chłodzenia nie ma żadnych wycieków. Jeśli takie znajdziesz niezwłocznie je usuń.

Sprawdź stan akumulatora

Podczas zimy akumulator nie działa na pełnej sprawności. Do tego w aucie używanych jest więcej urządzeń pobierających prąd. To może doprowadzić do sytuacji w której akumulator zostanie uszkodzony. Ważne jest aby po zimie sprawdzić poziom naładowania baterii, a w razie konieczności doładować ją. Warto też sprawdzić poziom elektrolitu w akumulatorze.

Przygotuj klimatyzację do sezonu letniego

Latem, zwłaszcza podczas ekstremalnych upałów, ważne jest aby klimatyzacja działała prawidłowo. Aby przeprowadzić serwis klimatyzacji najlepiej umówić się na wizytę do specjalisty wcześniej, zanim rozpocznie się sezon. Unikniesz wtedy sporych kolejek. Co powinien wykonać serwis? Czyszczenie klimatyzacji, odgrzybianie, wymiana filtrów, sprawdzenie szczelności, pomiar sprawności i uzupełnienie czynnika chłodniczego.

Wymień i uzupełnij olej, filtry i płyny

Pamiętaj również aby przed rozpoczęciem sezonu letniego wymienić i uzupełnić wszystkie płyny eksploatacyjne. Sprawdź poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i płynu chłodniczego. Nie zapomnij także dolać płynu do spryskiwaczy.

Dolewanie oleju silnikowego
fot. Tim Mossholder, unsplash.com

Sprawdź podzespoły

Hamulce, układ wydechowy, zawieszenie – Twój samochód posiada wiele części, a każda z nich może ulec uszkodzeniu. Dzieje się to z powodu zwykłej eksploatacji, a czasem z błędów popełnianych podczas jazdy. Zwróć szczególnie uwagę na jakość hamulców. Sprawdź czy klocki hamulcowe i tarcze są jeszcze w dobrej kondycji.

Zabezpiecz lakier na lato

Lakier samochodowy nie przepada za mocnym słońcem. Dlatego szczególnie latem narażony jest na zniszczenie. Aby zabezpieczyć powłokę auta przed szkodliwymi promieniami słonecznymi możesz nałożyć wosk lub inną powłokę (kwarcową, ceramiczną). Taki rodzaj zabezpieczenia skutecznie ochroni lakier przed uszkodzeniem.