Kiedy należy zmienić opony na letnie?

Opony samochodowe
fot. Imthaz Ahamed, unsplash.com

Jeśli zdecydowałeś się na użytkowanie opon zimowych to przychodzi taki moment, że musisz pomyśleć nad powrotem do opon letnich. Kiedy w takim razie należy zmienić opony na letnie? Podpowiadamy.

Czy można jeździć na oponach zimowych przez cały rok?

Przy wyższych temperaturach bieżnik opony ulega szybszemu zużycia dlatego nie powinno się jeździć na zimowych oponach przez cały rok. Aby odpowiednio przygotować samochód na lato to oprócz kilku podstawowych czynności konieczna jest również wymiana opon na letnie.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Gdy temperatury powietrza w trakcie doby zaczną stale przekraczać 7°C. Wtedy warto wymienić opony na letnie. Wymiana opon w odpowiednim czasie pozwoli na ich dłuższe użytkowanie.

Co dają letnie opony

Letnie opony z odpowiednim bieżnikiem zapewniają dobrą przyczepność zarówno na mokrych i suchych nawierzchniach. Odpowiednio dobrana mieszanka gumy sprawia, że auto na letnich oponach lepiej trzyma się drogi na zakrętach. Dobra letnia opona zwiększa bezpieczeństwo w cieplejszych miesiącach roku zarówno na śliskich jak i na suchych nawierzchniach.

Pamiętaj o wymianie opon zimowych w odpowiednim czasie. Przeczytaj kiedy należy zmienić opony na zimowe.

Jak przechowywać opony poza sezonem?

Jeśli zmienisz opony na letnie lub odwrotnie musisz przechować pozostały komplet opon. Aby zachować ich właściwości najlepiej przechowywać je w chłodnym i suchym miejscu. Opony nie powinny być wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne.

Opony z felgami możesz układać jedno na drugim. Nie powinno się ich stawiać pionowo.

Opony bez felg można ustawić pionowo, ale należy pamiętać aby co najmniej raz w miesiącu obracać je.

Opony poza sezonem można także przechowywać na specjalnych stojakach.