Kiedy zmienić opony na zimowe.

zima na drodze
fot. Ethan Hasenfratz, unsplash.com

Wymiana opon w odpowiednim czasie skutecznie zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze. Nie warto więc zwlekać z tym do ostatniej chwili. Zatem kiedy zmienić opony na zimowe aby nie było za późno?

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe?

W Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Na szczęście coraz więcej kierowców decyduje się na sezonową wymianę opon. Taki obowiązek istnieje między innymi w państwach sąsiadujących z Polską. Mowa tu o Niemczech, Austrii, Czechach (na niektórych odcinkach), Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii.

Czy jest sens zmieniać opony na zimowe?

Coraz częściej właściciele pojazdów tłumaczą brak wymiany opon tym, że zimy w Polsce nie są już takie długie i mroźne. Nie jest to dobry argument. Warto zmieniać opony na zimowe, a dlaczego o tym przeczytasz poniżej.

Co dają opony zimowe?

Opony zimowe produkowane są ze specjalnych mieszanek gumowych przystosowanych do niskich temperatur. Dzięki ich zastosowaniu opona zimowa jest dużo bardziej miękka i elastyczna, co znacznie poprawia właściwości jezdne.

Kolejnym atrybutem pomagającym w jeździe zimą jest specjalnie zaprojektowany bieżnik opony, który zdecydowanie lepiej radzi sobie ze śniegiem. Dzięki odpowiedniemu bieżnikowi opony zimowe skracają drogę hamowania pojazdu. Dodatkowo specjalistyczny bieżnik sprawia, że opony zimowe łatwiej odprowadzają błoto pośniegowe i wbijają się w śnieg zapewniając lepszą przyczepność.

Kiedy należy wymienić opony na zimowe?

Najlepszy moment na wymianę opon na zimowe jest wtedy gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 7°C. Nie należy czekać do pierwszych opadów śniegu. To z reguły zdecydowanie za późno. Wymieniając opony na zimowe trochę wcześniej unikniemy kolejek w punktach wymiany opon.

Jaka powinna być minimalna głębokość bieżnika w oponie zimowej?

Większość producentów opon przyjmuje że minimalna głębokość bieżnika w oponach zimowych to minimum 4 milimetry. Wartości poniżej tej głębokości mogą już znacznie wpływać na bezpieczeństwo jazdy.

Czy można jeździć na oponach zimowych latem?

Nie zaleca się jeżdżenia w ciepłe dni na oponach zimowych. Miękka mieszanka na suchym i ciepłym asfalcie zużywa się dużo szybciej i z tego względu wymagać będzie wcześniejszej wymiany.

Dowiedz się też kiedy zmienić opony na letnie.