Mało kto lubi zmywać naczynia. Wykonując tą czynność poświęcasz swój czas zużywając przy tym spore ilości wody. Na szczęście są pewne rozwiązania, dzięki którym czyszczenie naczyń staje się łatwiejsze. Mowa tu oczywiście o zmywarce do naczyń. Zasada jej działania jest bardzo prosta, a bieżąca obsługa tego urządzenia sprowadza się do wykonywania kilku czynności. Jedną z nich jest dosypywanie soli. Jak działa sól do zmywarki? Po co ją stosować? Kiedy należy dosypać sól? O tym przeczytasz poniżej.
Spis treści
Jak działa sól do zmywarki?
Powód dla którego stosuje się sól do zmywarki będzie prostszy do zrozumienia gdy poznamy zasadę jej działania. Zmywarki wyposażone w układ zmiękczania wody dysponują złożem żywicy jonowymiennej, której zadaniem jest pochłanianie jonów wapnia i magnezu poprzez ich wymianę z jonami sodu.
Jony wapnia i magnezu powszechnie uważane są za przyczynę powstawania plam po twardej wodzie.
Złoże żywicy po kilku cyklach zmywania traci swoje właściwości. Regenerację zapewnia związek NaCl, czyli sól do zmywarki.
Po co stosować sól do zmywarki?
Sól do zmywarki zmiękcza wodę, a zmiękczona woda to znacznie lepszy efekt przy zmywaniu naczyń. Naczynia pozbawione są niechcianych zacieków i plam – pozostałości po zbyt twardej wodzie.
Po co jeszcze stosuje się sól do zmywarki? Niewątpliwą korzyścią regularnego stosowania soli w zmywarce jest także wydłużona żywotność urządzenia. Zmiękczona woda sprawia, że w zmywarce nie osadza się niechciany osad z kamienia.
Kiedy należy wsypać sól do zmywarki?
W przypadku modeli zmywarek do naczyń posiadających kontrolkę informującą o braku soli sprawa jest bardzo łatwa. Urządzenie o braku odpowiedniej ilości soli zakomunikuje nam automatycznie. Nie musimy więc tego pilnować.
Jeśli zmywarka do naczyń nie posiada kontrolki braku soli najlepiej przeczytać instrukcję obsługi w której powinny znaleźć się zalecenia producenta. Z reguły po wsypaniu do zbiornika 1kg soli powinno to wystarczyć na miesiąc zmywania. Zależy to jednak od intensywności użytkowania oraz programu zmywania jaki się wybiera.
Gdzie wsypać sól do zmywarki?
Każda zmywarka posiada komorę na sól. Z reguły znajduje się ona w dolnej części zmywarki. Aby dosypać sól do zmywarki należy wyjąć dolny kosz na naczynia, odkręcić wieko a następnie wsypać sól. Najlepiej użyć do tego specjalnego lejka, który producent z reguły dołącza do zmywarki. Po dosypaniu soli należy dokładnie zakręcić wieko.
Czy w pojemniku na sól w zmywarce powinna znajdować się woda?
Tak, jest to normalny objaw. Po pierwszym cyklu pojemnik na sól zapełnia się wodą. Dosypywana sól rozpuszcza się w niej tworząc roztwór solanki, który zmywarka pobiera w trakcie procesu regeneracji złoża żywicy jonowymiennej.
Czy można nasypać zwykłej soli kuchennej do zmywarki?
Nie powinno się tego robić. Chociaż i jedno i drugie to chlorek wapnia (NaCl), to sól kuchenna może posiadać w swoim składzie pewne dodatki, które mogą przyczynić się do uszkodzenia zmywarki. Nie bez przyczyny także sól przeznaczona do zmywarki jest dużo grubsza niż jej kuchenny odpowiednik. Dzięki temu sól rozpuszcza się wolniej, więc stężenie NaCl w zmywarce jest w miarę stałe.