Po co nam rozgrzewka przed treningiem.

Kobieta podnosząca ciężary
fpt; Jonathan Borba, unsplash.com

Przed przystąpieniem do treningu dość często pomijana jest rozgrzewka. Powody tego są różne: brak czasu, rozleniwienie czy po prostu zwykła awersja do tego typu ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia rozgrzewające są tak samo ważne jak sam trening. Jeśli zastanawiasz się po co potrzebna jest rozgrzewka przed treningiem koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym jest rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka to seria ćwiczeń o niskiej trudności, których celem jest przygotowanie organizmu do aktywności fizycznej. Podczas rozgrzewki tętno i ciśnienie krwi wzrastają. Przyspiesza oddech i dotleniają się mięśnie. Wszystkie procesy zachodzą stopniowo, co ma niebagatelny wpływ na jakość treningu.

Dlaczego warto się rozgrzewać?

Jest wiele powodów dla których warto przeprowadzić rozgrzewkę przed treningiem. Oto najważniejsze z nich.

Rozgrzewka przed treningiem zapobiega potencjalnym kontuzjom

Szybka rozgrzewka przed treningiem może cię uchronić przed niechcianymi kontuzjami. Dzięki rozgrzewce poprawisz elastyczność swoich mięśni.

Rozgrzewka przygotowuje organizm do wysiłku

Dzięki rozgrzewce podnosisz temperaturę swojego ciała, naczynia krwionośne rozszerzają się więc twoje mięśnie otrzymują więcej tlenu i krwi, a twoje serce jest mniej obciążone.

Rozgrzewka zwiększa zakres ruchu

Dzięki odpowiednio dobranej rozgrzewce twoje stawy mogą osiągnąć maksymalny potencjał ruchowy. Ich zakres ruchu jest znacznie większy niż w przypadku gdy przystępujesz do treningu bez rozgrzewki.

Rozgrzewka przygotowuje mentalnie

Dzięki dobrze przeprowadzonej rozgrzewce masz możliwość oczyścić swój umysł, zwiększyć swoją koncentrację oraz pomyśleć nad tym jak przeprowadzić docelowy trening.

Co może się stać gdy nie przeprowadzisz rozgrzewki przed treningiem

Rozgrzewka przed treningiem jest niezwykle ważna. Jeśli nie przygotujesz swojego ciała do treningu to potencjalnie możesz wywołać niepotrzebny stres. Kolejnym negatywnym skutkiem jest zbyt duże obciążenie twoich mięśni, które nie będą przygotowane do solidnego treningu. Brak rozgrzewki to niski przepływ krwi w mięśniach, a krew jest niezbędna do dostarczania tlenu.

Brak rozgrzewki może także utrudnić regenerację mięśni po treningu.

Jakie ćwiczenia na rozgrzewkę

Istnieje wiele sposobów na dobrą rozgrzewkę. Dobrym pomysłem jest powolne wykonywanie ruchów, które zamierzasz wykonywać podczas treningów. Czyli jeśli Twój trening polega na bieganiu jako rozgrzewkę możesz wykorzystać trucht.

Popularne ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewka przed treningiem może obejmować także takie ćwiczenia jak bieg w miejscu, marsz, szybki spacer, jazda na rowerze. Do takich ćwiczeń zaliczyć też można skrętoskłony, wymachy rąk i nóg, nożyce.

Czy rozgrzewka przed treningiem jest dla każdego

To jakie ćwiczenia na rozgrzewkę dobierzesz, jaka będzie ich intensywność i czas trwania zależy od twojej kondycji, aktualnego stanu zdrowia oraz sportu który uprawiasz. Jeśli nie czujesz się na siłach rozgrzewkę wykonuj pomału i rozważnie.