Kobieta, która planuje zajście w ciążę powinna przyjmować kwas foliowy. Zaleca się aby przyjmować go zarówno 2-3 miesiące przed zajściem w ciążę oraz w trakcie ciąży do końca pierwszego trymestru. Dlaczego kobieta powinna zażywać kwas foliowy? Po co jest on potrzebny w organizmie ludzkim?
Spis treści
Co to jest kwas foliowy
Kwas foliowy to syntetyczna forma folianu, czyli witaminy B9. Foliany można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak wątróbka, soczewica, szparagi, różne rodzaje fasoli, ciecierzyca, buraki, szpinak, jaja kurze, brokuły, brukselka, sałata rzymska, czy groszek. Kwas foliowy jest rozpuszczalny w wodzie i łatwo ulega zniszczeniu podczas gotowania, dlatego istnieją opinie, że syntetyczna forma folianu jest znacznie lepiej wchłaniana przez organizm ludzki
Po co potrzebny jest kwas foliowy w ciąży?
Odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad cewy nerwowej. Cewa nerwowa to tkanka zarodkowa, która tworzy się w pierwszych tygodniach ciąży. W późniejszym terminie stanie się ona mózgiem oraz rdzeniem kręgowym.
Suplementacja kwasu foliowego przed ciążą oraz w jej trakcie (w pierwszym trymestrze) może zapobiec wadom wrodzonym. Zalicza się do nich między innymi rozszczep kręgosłupa, przepuklinę oponowo-rdzeniową, niewykształcenie się mózgu czy przepuklinę mózgową.
W czasie ciąży trudno jest uzyskać zalecaną dawkę kwasu foliowego jedynie z pożywienia, dlatego ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego w formie suplementu diety.
Na co jeszcze ma wpływ kwas foliowy w naszym organizmie?
Kwas foliowy pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu, zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób serca, zmniejsza stany zapalne organizmu i zapobiega anemii. Kwas foliowy bierze także udział w tworzeniu i funkcjonowaniu nowych komórek w naszym organizmie.
Czy kwas foliowy tylko dla kobiet planujących ciążę?
Odpowiednia ilość kwasu foliowego potrzebna jest nie tylko kobietom w ciąży. Kwas foliowy polecany jest szczególnie osobom, które odczuwają zmęczenie i mają kłopoty ze snem. Do jego braków w organizmie mogą przyczyniać się takie czynniki jak alkohol, papierosy, stres, niektóre środki antykoncepcyjne oraz zła dieta.
Jakie są objawy niedoboru kwasu foliowego w organizmie
Objawy niedoboru kwasu foliowego mogą wyrażać się w różnoraki sposób. Osoby z niedoborami mogą odczuwać zmęczenie i bezsenność. Do innych objawów należą kłopoty z koncentracją, słabsza pamięć, a nawet bóle głowy. Objawy niedoboru kwasu foliowego są dość podobne do objawów towarzyszących innym chorobom, dlatego łatwo jest jest przeoczyć. W dłuższej perspektywie niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do wielu groźnych chorób, w tym do rozwoju miażdżycy czy nowotworów.
Czy można przedawkować kwas foliowy?
Z tego względu, że kwas foliowy rozpuszczalny jest w wodzie nie jest łatwo go przedawkować. Jego nadmiar w organizmie zostanie najprawdopodobniej wydalony z moczem. Warto jednak mieć na uwadze, że nadmiar kwasu foliowego może zakłócić badanie witaminy b12, której niedobór może być odpowiedzialna za niedokrwistości organizmu.
Przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.