Kiedy i po co bielimy drzewa owocowe?

Gałąź z owocami czereśni
fot. Yume Photography, unsplash.com

Bielenie drzewek owocowych to bardzo ważny zabieg ogrodniczy. Każdy ogrodnik powinien pamiętać o przeprowadzeniu tego działania. Kiedy to robić i po co w ogóle bielimy drzewa owocowe – oto najważniejsze informacje.

Po co bielimy drzewa

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, którego celem jest zabezpieczenie pni drzew przed uszkodzeniami zgorzelinowymi. Uszkodzenia takie mogą powstawać szczególnie zimą, a głównym powodem powstawania spękań na drzewach są znaczne różnice temperatur.

W dzień promienie słoneczne padają na korę nagrzewając i ją pobudzając soki. Nocą za to gdy temperatury spadają znacznie poniżej zera warstwa pod korą przemarza i tworzą się spękania.

Bielenie drzew zapobiega zbytniemu nagrzewaniu się kory. Dzięki temu zabiegowi możemy skutecznie ochronić nasze drzewka i krzewy owocowe przed uszkodzeniami.

Czy bielenie drzewek owocowych chroni przed szkodnikami i chorobami?

Chociaż głównym powodem bielenia drzewek jest ochrona przed spękaniem kory to zabieg ten pośrednio przyczynia się również do ochrony przed szkodnikami i chorobami drzew. Na niezabezpieczonych pniach mogą tworzyć się spękania, uszkodzenia zgorzelinowe, które osłabiają drzewo. Te potem łatwiej zaraża się różnymi chorobami oraz jest bardziej podatne na szkodniki.

Jakie drzewa bielimy

Najczęściej bielimy drzewa owocowe gdyż one są najbardziej narażone na uszkodzenia związane z różnicą temperatur. Bielimy więc śliwy, grusze, jabłonie, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie czy morele.

Czy należy bielić też krzewy owocowe?

Warto także pobielić krzewy owocowe z grubszymi pniami. Z powodzeniem możemy pobielić takie krzewy jak porzeczka, agrest czy borówka amerykańska.

Czym najlepiej bielić drzewa i krzewy owocowe

Do bielenia drzewek tradycyjnie używamy najczęściej mleka wapiennego, czyli mieszanki sporządzonej z wapna i wody. Oprócz wapna możemy także zastosować specjalistyczne preparaty dedykowane do bielenia drzewek, które możemy nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Innym, mniej rozpowszechnionym sposobem jest zabezpieczenie pni drzew słomą.

Jakie wapno do bielenia drzewek

Do bielenia drzewek stosujemy mleko wapienne. Sporządzamy je z wapna palonego oraz wody. Należy je rozrobić w proporcjach 1:5, czyli na 1kg wapna palonego należy dodać 5 litrów wody. Ważne jest aby całą zawiesinę dobrze wymieszać.

Co dodać do wapna do bielenia drzew

Aby wapno lepiej trzymało się kory (nie zostało szybko zmyte przez deszcze) warto do niego dodać trochę gliny. Niektórzy dodają też do mleka wapiennego odrobinę farby emulsyjnej.

Kiedy bielimy drzewa i krzewy owocowe

Najlepszym terminem do bielenia drzewek i krzewów owocowych są miesiące grudzień i pierwsza połowa stycznia. Jeśli ktoś tego nie zrobił to można jeszcze przeprowadzić ten zabieg do połowy lutego. Uznaje się, że po tym terminie bielenie drzewek będzie już nieefektywne.

Przy jakiej temperaturze i przy jakiej pogodzie bielić drzewka

Najlepszy dzień do bielenia drzewek to taki w którym temperatura jest dodatnia i nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Najlepiej jak jest pogoda bezwietrzna. Należy tak zaplanować bielenie drzewek aby w tym dniu nie padał deszcz.

Jak bielić drzewa i krzewy owocowe

Najczęściej nanosi się wapno na pnie drzew i krzewów owocowych przy pomocy dużego pędzla z miękkim włosiem. Niektórzy ułatwiają sobie pracę i używają do tego specjalnych opryskiwaczy.

Należy pamiętać aby bardzo dokładnie pokryć korę drzewek od strony południowej. To ona jest najbardziej narażona na spękania.

Bielenie drzewek należy co jakiś czas powtarzać z tego względu, że deszcz i śnieg z pewnością zmyje część wapna z pni drzew.