Co robić aby w domu ładnie pachniało? Mamy 11 wskazówek.

Co robić aby ładnie pachniało w domu.
Fot. Davies Designs Studio. Unsplash.com

Dom jest wizytówką. Jeśli więc przybyłych do niego gości wita od progu niemiła woń, koniecznie coś z tym zrób! Najważniejsze jest aby nie maskować brzydkiego zapachu odświeżaczem powietrza, a znaleźć przyczynę jego powstawania. Jeśli chcesz wiedzieć co zrobić aby w Twoim domu ładnie pachniało koniecznie trzymaj się poniższych wskazówek.

To powinieneś robić aby w domu ładnie pachniało

Za nieprzyjemny zapach w domu może odpowiadać wiele różnych czynników. Jeśli będziesz systematycznie stosował się do wskazówek zawartych w tym artykule to istnieje ogromna szansa, że brzydki zapach zniknie. W takim razie jak sprawić aby poczuć powiew świeżości w domu?

1. Regularnie wynoś śmieci

Najczęściej brzydki zapach w domu to sprawka długo nie wynoszonych śmieci. Staraj się wynosić je z domu jak najczęściej. Rób to szczególnie wtedy jeśli są to odpady kuchenne – gdy rozpoczną się procesy gnilne, te wydzielają bardzo brzydki zapach.

W przypadku odpadków kuchennych ciekawym rozwiązaniem jest mały kompostownik domowy wyposażony w odpowiedni filtr węglowy zapobiegający wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów.

2. Posprzątaj lodówkę

Jeśli chcesz aby w Twoim domu ładnie pachniało koniecznie czyść lodówkę przynajmniej raz w tygodniu. Sprawdzaj jej zawartość pod kątem nieświeżych i przeterminowanych produktów. Jeśli takie znajdziesz koniecznie je usuń. Staraj się także przechowywać żywność w lodówce w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Świetnym pomysłem jest zaopatrzenie się w pochłaniacz zapachów do lodówki, który skutecznie niweluje nieprzyjemną woń. Z domowych sposobów możesz wykorzystać do tego świeżo zmieloną kawę lub sodę oczyszczoną. Przesyp je do miseczki i włóż na kilkanaście godzin do lodówki.

3. Przewietrz mieszkanie

Systematycznie otwieraj okna w celu przewietrzenia mieszkania. Skutecznie pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, a dodatkowo wpuścisz do domu sporo świeżego powietrza.

Wietrzenie mieszkania pozwala również pozbyć się drobnoustrojów, które mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. W okresie zimowym wystarczy tylko 5 minut wietrzenia, by efektywnie odświeżyć powietrze i zniwelować nieprzyjemny zapach w domu.

4. Wypierz ręczniki

Długo używane ręczniki wydzielają zapach stęchlizny. Jest to nieprzyjemny zapach pleśni, który pojawia się z powodu nadmiaru wilgoci. Staraj się więc wymieniać je jak najczęściej.

Czasem zdarza się, że dopiero co wyprane ręczniki brzydko pachną. W takim wypadku wsyp do szufladki w pralce 100 gram sody oczyszczonej i puść cykl z praniem. Możesz też dodać kilka kropel naturalnego olejku eterycznego.

5. Odśwież buty

Buty domowników mogą skutecznie przyczyniać się do mało przyjemnej woni unoszącej się w pomieszczeniach. Aby w domu ładnie pachniało koniecznie je odśwież.

Jeśli chcesz odświeżyć buty zaopatrz się w specjalnie dedykowane do tego odświeżacze i dezodoranty. Z domowych sposób bardzo popularne są liście herbaty, które mają właściwości pochłaniające zapachy oraz soda oczyszczona, która oprócz właściwości pochłaniających ma również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

Co robić, żeby pachniało w domu. Porady
Fot. Jakob Owens. Unsplash.com

6. Wyczyść odpływy w zlewach

Z kuchennych i łazienkowych odpływów mogą wydobywać się przykre zapachy. Konieczne jest ich systematyczne czyszczenie.

Do wyczyszczenia odpływu użyj gorącej wody oraz sody oczyszczonej lub soku z cytryny. Oba te specyfiki mają właściwości bakteriobójcze.

7. Zmień pościel

Aby w Twojej sypialni ładnie pachniało wymieniaj regularnie pościel na świeżą. Wypraną pościel bardzo dobrze wysusz. To zapobiegnie tworzeniu się nieprzyjemnego zapachu, który powstaje podczas jej składowania.

Jeśli chcesz odświeżyć swoją pościel możesz także zaopatrzyć się w specjalną mgiełkę dedykowaną do pościeli. Zawarte w niej naturalne olejki eteryczne sprawią, że Twoja sypialnia będzie ładnie pachnieć.

8. Zmyj podłogi

Pamiętaj o tym aby systematycznie zmywać podłogę. Używaj do tego odpowiednich środków czyszczących (najlepiej ekologicznych) z ładną nutą zapachową.

Podłogę na mokro myj przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli zdarzy Ci się ją mocniej zabrudzić wyczyść ją tak szybko jak tylko możesz.

9. Gotuj z okapem

Jeśli przygotowujesz obiad zawsze włączaj okap, który skutecznie pochłania wszystkie zapachy unoszące się podczas gotowania czy smażenia potraw.

Przygotowując jedzenie możesz dodawać do dań przyprawy, które mają ładny i przyjemny zapach. Do takich przypraw należą: imbir, szafran, cynamon, goździki, rozmaryn czy szałwia

10. Używaj olejków eterycznych i świec

Zaopatrz się w kominek zapachowy, tealight’y (koniecznie z wosku sojowego lub wosku pszczelego) oraz naturalne olejki eteryczne. Staraj się czasem używać taki rodzaj odświeżacza powietrza.

Aromaterapia to skuteczny sposób na przyjemny zapach w domu oraz na lepsze samopoczucie.

11. Kup świeże kwiaty

Od czasu do czasu kup ładnie pachnące świeże kwiaty. Włóż je do wazonu i postaw na stole, najlepiej w salonie. Kwiaty cięte mają bardzo przyjemny zapach. Naturalne olejki eteryczne unoszą się po całym domu tworząc przyjemną atmosferę.

Możesz także hodować zioła na parapecie kuchennym. Świeża mięta, bazylia czy oregano z pewnością uatrakcyjnią zapach w Twoim domu.