Jak opiekować się szczeniakiem. Pielęgnacja i bezpieczeństwo.

Jak opiekować się szczeniakiem
Fot. Jametlene Reskp. Unsplash.com

Decyzja o wzięciu szczeniaka zmieni twoje życie na zawsze. Z pewnością czeka Cię sporo pracy, ale w zamian otrzymasz masę bezgranicznej miłości. Dowiedz się z tego poradnika jak należy opiekować się szczeniakiem by wyrósł na ułożonego i mądrego towarzysza. Sprawdź jak należy o niego dbać i jak go pielęgnować.

Przygotuj swój dom na szczeniaka

Zanim szczeniak pojawi się w Twoim domu musisz odpowiednio przygotować swój dom. Chodzi o to aby przestrzeń była dla młodego psa bezpieczna. Szczeniaki z reguły są bardzo ciekawskie i chętnie poznają nowe terytoria. Mogą one coś zniszczyć albo zrobić sobie niechcący krzywdę. Póki szczeniak nie dorośnie niektóre przedmioty będziesz musiał schować, a inne odpowiednio zabezpieczyć.

O jakie przedmioty chodzi?

 • Przewody elektryczne – upewnij się, że szczeniak nie ma dostępu do przewodów elektrycznych (przedłużaczy, kabli od sprzętu rtv), które mógłby przegryźć.
 • Dywany – te najlepiej zwinąć zanim szczeniak nie nauczy się załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na zewnątrz
 • Chemia domowa – zabezpiecz przed szczeniakiem wszelkie środki do sprzątania, czyszczenia, prania itp. Gdyby szczeniak przegryzł opakowanie to mógłby się zatruć jakąś szkodliwą substancją.
 • Rośliny – je też musisz zabezpieczyć, aby szczeniak nie mógł ich strącić i zniszczyć. Niektóre rośliny domowe są trujące dla zwierząt. Jeśli takie posiadasz najlepiej się ich pozbądź.
 • Przedmioty wartościowe – schowaj je przed szczeniakiem. Młode psy uwielbiają gryźć przeróżne rzeczy. Zanim nauczą się, że nie mogą tego robić minie trochę czasu. Schowaj przed szczeniakiem piloty od telewizora, ważne dokumenty, pamiątki, gazety itp.
 • Kubeł na śmieci – porządnie go zabezpiecz. Szczeniaki uwielbiają szperać w takich niezbyt dobrze pachnących miejscach. Może się zdarzyć, że wyjmą z niego przedmiot, który może im zaszkodzić.

Przygotuj wyprawkę dla szczeniaka

Pamiętaj o tym aby z odpowiednim wyprzedzeniem kupić akcesoria niezbędne do sprawowania opieki i pielęgnacji nad szczeniakiem.

Jak powinna wyglądać wyprawka dla szczeniaka:

 • obroża, szelki, smycz
 • miska x2 (do podawania jedzenia i picia)
 • specjalistyczna karma dla szczeniaka
 • psie smaczki do trenowania dobrych nawyków
 • legowisko
 • adresatka z imieniem psa i Twoimi danymi
 • zabawki
 • podkłady chłonne dla szczeniaków

Przygotuj szczeniakowi miejsce do spania

Wyznacz psu miejsce do spania. Umieść tam jego legowisko. Najlepiej aby znajdowało się ono w pobliżu miejsca, w którym przebywają inni ludzie. Szczeniak nie będzie czuł się samotnie, a przy okazji ktoś z dorosłych będzie miał na niego oko.

Jak opiekować się szczeniakiem? Przestrzegaj zasady, że pies nie śpi z Tobą w łóżku. To są złe nawyki, których należy unikać szczególnie w momencie gdy pies jest bardzo młody.

Pielęgnacja szczeniaka

Trenuj dobre zachowania

Musisz zacząć szkolenie szczeniaka od razu gdy pojawi się w domu. Zacznij od nagradzania dobrych nawyków. Ucz szczeniaka reagowania na imię. Zajmij się uczeniem czystości. Szczeniak załatwia się kilka razy dzienne, dlatego czeka Cię częste wychodzenie na spacery. Ucz też szczeniaka, że czegoś nie może. Wprowadź komendy: fuj, nie wolno, zostaw. Z czasem wprowadzaj kolejne komendy: siad, na miejsce, zostań, do mnie.

Wybierz się na wizytę kontrolną do weterynarza

Gdy minie tydzień lub dwa od momentu pojawienia się szczeniaka w domu wybierz się z nim do weterynarza na wizytę kontrolną. Jeśli coś jest nie tak, to weterynarz będzie miał szansę wcześnie to wykryć i od razu zajmie się problemem. Niekiedy podczas wizyty kontrolnej weterynarz będzie mógł podać psu pierwsze szczepienia.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego jak opiekować się szczeniakiem to wizyta u weterynarza będzie idealną okazją aby to zrobić.

Socjalizuj swojego szczeniaka

Gdy szczeniak trafia do nowego domu jest to dla niego sytuacja stresowa. Spraw, aby ten czuł się bezpiecznie . Przytulaj go, baw się z nim często i mocno go kochaj. W pierwszych tygodniach przyzwyczajaj swojego szczeniaka do nowych bodźców. Pozwól mu na kontakt z dziećmi i dorosłymi, których jeszcze nie zna. Niech Twój szczeniak socjalizuje się także z innymi zwierzętami. Dzięki temu będzie mu łatwiej poradzić sobie w dorosłym życiu, w momencie gdy znajdzie się w różnych nieprzewidywalnych sytuacjach.

Powodzenia!