Kiedy zacząć szkolenie psa?

Szkolenie psa. Kiedy zacząć szkolić psa

Od tego jak wyszkolimy swojego psa będzie zależeć jego późniejsze zachowanie. Dlatego bardzo ważne są treningi od szczeniaka. Kiedy dokładnie zacząć szkolenie psa i w jaki sposób to robić? Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Jakie korzyści daje szkolenie psa

Wiemy dokładnie jak wiele korzyści przynosi szkolenie szczeniaka. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę jakie to dokładnie korzyści są. Oto one:

– będziesz lepiej się komunikować ze swoim psem

To najważniejsza korzyść jaką daje szkolenie psa. Dzięki systematycznym ćwiczeniom zaczniecie się lepiej nawzajem rozumieć. Zbudujecie również wspólne zaufanie, a ty staniesz się przywódcą dla swojego psa.

Lepsze zrozumienie swoich potrzeb sprawi, że zacieśnią się więzi między tobą, a twoim psem.

– poczujesz większą kontrolę nad swoim psem

Wyszkolony pies, który zna podstawowe komendy będzie łatwiejszy do kontrolowania. Dzięki temu, że pies będzie bardziej posłuszny możesz uniknąć wielu stresowych sytuacji.

W przypadku zagrożenia możesz na przykład łatwo przywołać swojego psa.

– pozytywnie zmęczysz swojego psa

Dzięki sesjom szkoleniowym zmęczysz i przy okazji uszczęśliwisz swojego psa. Tak! Pozytywnie zmęczony pies to szczęśliwy pies.

– rozwiniesz inteligencję swojego psa.

Z psami jest jak z ludźmi. Szkolenie psa polega na nauce nowych komend. Psy, tak jak ludzie, ucząc się rozwijają swoją inteligencję i są bardziej kreatywne.

– aktywnie spędzisz czas

Dzięki wspólnym treningom w końcu będziesz spędzać więcej swojego czasu aktywnie. Na powietrzu i w ruchu, zamiast w domu na kanapie.

Szkolenie psa ma więc niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na twoje zdrowie.

Kiedy zacząć szkolenie psa

Szkolenie zaczyna się w momencie gdy przyniesiesz szczeniaka do domu. Zazwyczaj szczeniak trafia do swojej nowej rodziny w wieku 8-10 tygodni. To najbardziej optymalny czas na rozpoczęcie szkolenia psa. Młody szczeniak ma tendencję do wykształcania wielu niepożądanych zachowań, które może przejąć w dorosłym życiu. Właśnie dlatego im wcześniej rozpoczniemy szkolenie swojego psa tym lepsze efekty możemy osiągnąć.

Czego uczyć szczeniaka.

Szkolenie psa powinno być dostosowane do jego wieku. Na początku zacznij od rzeczy łatwiejszych by z czasem wprowadzać coraz trudniejsze komendy.

W pierwszej kolejności uczymy psa dobrych manier, czyli czystości. Problem z załatwianiem się w domu może potrwać do 8-9 miesiąca, ale z czasem będą to tylko sporadyczne epizody.

Uczymy również reagowania psa na swoje imię. Przyzwyczajamy go do smyczy i szelek. Oswajamy szczeniaka ze szczotką. Wprowadzamy pomału proste komendy, takie jak zostań, zostaw, na miejsce czy leżeć.

Szkoląc psa musimy również nauczyć go odpowiedniej reakcji na inne zwierzęta. Nic innego tak dobrze nie uczy socjalizacji jak spotkania z innymi psami. Warto rozważyć grupowe szkolenie dla szczeniaków, dzięki któremu twój pupil pozna nowych przyjaciół.

Szkolenie psa
fot. pixabay

Jak wyszkolić szczeniaka

Ab uzyskać najlepsze efekty oraz aby twój szczeniak nie zniechęcił się do szkolenia warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

– rób krótkie sesje treningowe

Szczególnie gdy pies jest bardzo młody jego możliwości koncentracji są bardzo krótkie. Warto wtedy robić kilkuminutowe ćwiczenia, a z czasem zwiększać ich czas.

– bądź cierpliwy

Szkolenia młodego psa będzie wymagać od ciebie cierpliwości. Psy mają różne potencjały i uczą się w różnym tempie.

– bądź systematyczny

Aby pies miał możliwość zapamiętania tego czego się nauczył należy być systematycznym. Przeprowadzaj szkolenie psa regularnie.

Ile czasu dziennie należy poświęcić na szkolenie psa

Oczywiście im więcej czasu poświęcisz swojemu pupilowi tym lepiej. Jednak zrozumiałym jest, że nie zawsze możesz przeznaczyć go tyle ile byś chciał. Wtedy lepiej jest zrobić kilka krótkich sesji treningowych w ciągu dnia niż, jedną długą. Zamiast na przykład ćwiczyć z twoim psem jeden raz w ciągu dnia przez 30 minut, zrób z nim trzy 10-cio minutowe sesje szkoleniowe.

Czy warto wybrać się na zajęcia z trenerem psów

Jak najbardziej. Zajęcia z psim trenerem to bardzo dobry pomysł. Możesz wybrać zajęcia grupowe na których dowiesz się jak radzić sobie z kontrolowaniem swojego psa w innych niż domowe warunkach. Poznasz tam nowych psich właścicieli, a twój pies zyska przyjaciół.

Z pewnością psi trener przekaże ci wiele cennych wskazówek, które będziesz mógł wykorzystać podczas szkolenia swojego psa. Powodzenia w trenowaniu z psem!