Jak olejować drewno w ogrodzie.

Olejowanie drewna ogrodowego
fot. Beazy, unsplash.com

Drewno w ogrodzie wymaga systematycznej pielęgnacji. W przeciwnym razie szybko ulegnie procesom przyspieszającym jego niszczenie. Jedną z metod pielęgnacyjnych jest olejowanie drewna. Jak olejować drewno w ogrodzie i po co w ogóle to robić? Odpowiadamy.

Czym jest olej do drewna?

Olej do drewna jest preparatem do wykańczania powierzchni drewnianych. Jego najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie drewna przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Olej wnika głęboko w pory drewna odżywiając je oraz podkreślając naturalne piękno słojów. Powinniśmy systematycznie olejować drewno w ogrodzie, szczególnie jeśli zależy nam na jego pięknym wyglądzie.

Po co olejować drewno w ogrodzie?

Drewno olejujemy w celu zabezpieczenia go przed niszczeniem oraz po to by podkreślić naturalne piękno słojów. A co powoduje niszczenie drewna ogrodowego?

  • czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, wiatr. Mają one ogromny wpływ na degradację drewna. Jeśli te nie zostanie zabezpieczone, to z czasem zacznie ulegać niszczeniu.
  • promienie UV ze słońca powodujące utlenianie wierzchnich warstw drewna, co przejawia się szarzeniem drewna oraz utratą jego giętkości.
  • grzyby i pleśnie, które na niezabezpieczonym i wilgotnym drewnie ogrodowym mają idealne warunki do rozwoju. Grzyby i pleśnie powodują butwienie drewna.
  • szkodniki drewna, czyli niektóre owady żerujące w drewnie. Owady te drążą korytarze i skutecznie osłabiają drewno. Skutecznie przyczyniają się do trwałych uszkodzeń.
  • codzienne użytkowanie, które z czasem powoduje rysy, obtarcia oraz inne uszkodzenia drewna.

Czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie?

Jak sami widzicie odpowiednie zabezpieczenie drewna ogrodowego jest niezbędne do tego by móc się nim cieszyć przez wiele sezonów. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, groźne dla drewna promienie UV, grzyby, pleśnie, szkodniki i codzienne użytkowanie mogą doprowadzić do jego szybkiego zużycia. Czym możemy zabezpieczyć drewno w ogrodzie? Jest na to kilka sposobów. Do najbardziej popularnych możemy zaliczyć:

  • farby do drewna, które swoim pigmentem pokrywają całą powierzchnię drewna zakrywając również słoje
  • lakiery do drewna, które tworzą zewnętrzną powierzchnię zabezpieczającą, ale nie zmieniają wyglądu drewna
  • bejce do drewna, które nadają drewnu kolor, ale eksponują także rysunek drewna
  • oleje do drewna, które wnikają głęboko w strukturę drewna. Uwydatniają rysunek drewna. Mogą tworzyć finalnie wykończenie błyszczące i matowe. Potrafią także zmienić odcień drewna. Oleje bezbarwne z reguły przyciemniają jego kolor.

Olejowanie drewna ogrodowego

Przed przystąpieniem do olejowanie drewna powinniśmy wybrać odpowiedni olej, którym będziemy impregnować daną powierzchnię. Nie każdy olej nadaje się do wszystkich rodzajów drewna. Przed zakupem warto zasięgnąć informacji czytając etykietę lub korzystając z doradztwa sprzedawcy.

Przed olejowaniem drewna ogrodowego najlepiej jest przeprowadzić małą próbę nakładając olej w mało widocznym miejscu. Po odczekaniu będziemy mieli pogląd na to jaką barwę przyjmie nasze drewno.

Jak olejować drewno w ogrodzie
fot. Luisella Planeta Leoni LOVE PEACE, pixabay.com

Jak przygotować drewno ogrodowe do olejowania

Drewno powinno być suche i pozbawione zabrudzeń. Aby odpowiednio przygotować drewno do olejowania warto jest przeszlifować papierem ściernym. Należy także uzupełnić ubytki używając do tego szpachli do drewna.

Czy trzeba impregnować drewno ogrodowe przed olejowaniem

Jest to wskazane w przypadku olejowania surowego drewna nigdy wcześniej nie olejowanego. W takim razie czym zabezpieczyć drewno przed olejowaniem? Przed nałożeniem oleju najlepiej będzie zastosować specjalistyczne impregnaty owadobójcze i grzybobójcze, które zabezpieczą drewno przed szkodnikami, grzybami, pleśnią i sinizną.

Nie należy nanosić impregnatów po olejowaniu, gdyż w takim wypadku impregnat nie zostanie wchłonięty przez drewno

Jak nakładać olej do drewna?

Olej należy nakładać obficie za pomocą pędzla dedykowanego do nakładania olejów. Możemy również do nakładania oleju użyć wałka lub szmatki. Po nałożeniu warstwy oleju jego nadmiar usuwamy za pomocą czystej ściereczki. Robimy to zanim olej stwardnieje. Usuwanie nadmiaru oleju z drewna ogrodowego jest bardzo ważne. Gdybyśmy tego nie zrobili to znacznie wydłuży się czas schnięcia, a dodatkowo mogą pojawić się niechciane zacieki.

Ile razy trzeba olejować drewno?

W zależności od rodzaju drewna zaleca się nakładać minimum dwie warstwy, a najlepiej nałożyć 3 lub więcej. Po nałożeniu jednej warstwy należy odczekać przynajmniej jedną godzinę aby olej mógł wniknąć głęboko w drewno.

W przypadku olejowania drewna ogrodowego, które było już olejowane z reguły wystarczy nałożenie tylko jednej warstwy oleju.

Jak długo schnie drewno po olejowaniu?

Podobnie jak w przypadku innych preparatów do wykończenia drewna również olej musi mieć czas na utwardzenie. Po kilkunastu godzinach deska powinna już być sucha, natomiast proces całkowitego utwardzenia oleju trwa około 2-3 tygodni. Do czasu całkowitego utwardzenia nie należy nadmiernie użytkować drewna ogrodowego.

Jak dbać o olejowane drewno?

Drewno pokryte olejem nie ma żadnych specjalnych wymagań. Należy je czyścić ściereczką z wodą lub przy pomocy delikatnych detergentów. Do czyszczenia olejowanego drewna nie używajmy silnych detergentów gdyż te powodują usuwanie oleju z wierzchniej warstwy drewna.