Oddawanie przez kota moczu poza kuwetą to ogromny problem dla domowników. O ile możemy wyczyścić miejsce gdzie kot załatwił swoją potrzebę, o tyle pozbycie się zapachu kociego moczu może być bardzo trudne. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest to niemożliwe. Niezależnie od tego czy kot załatwił się na dywan, panele podłogowe, obsikał meble, pościel czy buty należy zrobić wszystko aby usunąć nieprzyjemną woń. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Przeczytaj uważnie.
Spis treści
Skąd się bierze zapach kociego moczu?
Brzydki zapach kociego moczu pojawia się z czasem. Im dłużej jest on nie posprzątany tym jego zapach jest bardziej intensywny. Po kilku godzinach od załatwienia kociej potrzeby pojawia się charakterystyczna woń amoniaku. W późniejszym czasie, gdy koci mocz ulega dalszemu rozkładowi, zapach ten nasila się. Odpowiadają za to między innymi tiole, czyli mieszanina cząsteczek zawierających siarkę. Tiole znajdują się także w niezwykle śmierdzącej wydzielinie skunksa.
Zapach kociego moczu zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę, że nieprzyjemna woń może mieć ścisły związek z wiekiem kota. Im jest on starszy tym zapach jego moczu jest bardziej intensywny. Ogromny wpływ na nieprzyjemny zapach kociego moczu mają także hormony. U kotów niekastrowanych mocz charakteryzuje się silniejszym zapachem. Warto więc u młodego kota przeprowadzić zabieg sterylizacji.
Sterylizacja likwiduje również wiele ryzyk związanych ze zdrowiem kota. Jest to też trwała antykoncepcja, która zapobiega niechcianym ciążom zwierzęcia.
Z jakich przyczyn kot sika poza kuwetą?
Niekiedy właściciele kotów błędnie odczytują sikanie poza kuwetą jako złośliwość swojego pupila. Okazuje się jednak, że problem może leżeć zupełnie gdzie indziej, a przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Dlaczego wiec kot nie sika do swojej kuwety? Mogą się do tego przyczyniać problemy zdrowotne naszego pupila, sytuacje stresowe ale też tak błahe powody jak to, że kuweta dla kota jest zbyt mała.
Problemy zdrowotne
W pierwszej kolejności musimy wykluczyć problemy zdrowotne naszego kota. To właśnie niektóre z nich mogą być przyczyną kociego problemu. W takim wypadku wybierzmy się do weterynarza. Sprawdźmy czy nasz kot nie ma problemów z nerkami, czy nie cierpi na choroby dróg moczowych albo czy nie ma nadczynności tarczycy. Warto wziąć pod uwagę również zapalenie stawów. Szczególnie starsze koty mogą mieć problemy z bolącymi stawami przez które trudniej jest im skorzystać z kuwety. Zwłaszcza jeśli kuweta jest wysoko zabudowana.
Problemy behawioralne
Jeśli jednak wykluczymy problemy zdrowotne, a kot mimo wszystko załatwia swój problem poza kuwetą, może to świadczyć o jakimś problemie natury psychicznej. Aby go rozwiązać będziemy musieli poświęcić trochę czasu na obserwacje naszego pupila. Być może problem pojawił się przez nowe zwierzęta, w trakcie albo po remoncie mieszkania, po przeprowadzce albo po pojawieniu się dziecka w domu.
Warto w takich przypadkach zgłosić się po pomoc do kociego behawiorysty. Zróbmy to szczególnie wtedy gdy czujemy, że nie jesteśmy w stanie samemu poradzić sobie z zachowaniem naszego pupila.
Koci behawiorysta pomoże nam rozwikłać problem sikania i zapachu kociego moczu. Przy okazji dowiemy się jak lepiej zrozumieć naszego kota oraz jak odczytywać jego zachowanie.
Czasami wystarczy zmienić rodzaj żwirku w kuwecie albo zmienić miejsce w którym kuweta stoi. Innym sposobem może być postawienie dodatkowych kuwet w domu. Problemy behawioralne kota związane z sikaniem poza kuwetą można skutecznie rozwiązać.
Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?
Jeśli kot załatwi swoją potrzebę poza kuwetą nie możemy sobie pozwolić na zwłokę. Musimy działać od razu. Ważne, aby mocz usunąć jak najszybciej. Z czasem zapach kociego moczu staje się coraz bardziej intensywny. Będzie on wyczuwalny nawet gdy plama moczu już wyschnie. Co wtedy robić? Jak pozbyć się zapachu moczu kota? Na szczęście są pewne metody, które pozwalają skutecznie zlikwidować zapach kota w domu.
Preparat na koci mocz
Zacznijmy od najprostszej metody. Możemy zaopatrzyć się w dedykowane preparaty przeznaczone do usuwanie zapachu kociego moczu. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych preparatów. Są to specjalne spraye, granulki, proszki i płyny. Zawierają one w swoim składzie specjalne substancje pochłaniające brzydki zapach. Można je stosować bezpośrednio na tkaniny i są stosunkowo niedrogie. Przed ostateczną decyzją o zakupie najlepiej zapoznać się z opiniami na temat ich skuteczności w internecie.
Czy warto zainwestować w elektronikę?
Na rynku dostępne są również elektroniczne sposoby usuwanie nieprzyjemnych zapachów z powietrza. Mowa tu o oczyszczaczach. Jak one działają? Oczyszczacze filtrują zassane powietrze i oczyszczają je za pomocą specjalnych filtrów. Niektóre z oczyszczaczy są w stanie usunąć także nieprzyjemne zapachy. W przypadku zapachu kociego moczu polega to jedynie na jego redukowaniu. Niestety elektroniczne oczyszczacze powietrza nie usuną przyczyny pojawienia się zapachu i go całkowicie nie zneutralizują. Są one stworzone do usuwanie zanieczyszczeń powietrza, takich jak kurz, pyłki roślin itp.
Domowe sposoby na pozbycie się zapachu kociego moczu!
Aby pozbyć się woni moczu nie musimy zaopatrywać się w dedykowane preparaty. Możemy wykorzystać do tego produkty, które zazwyczaj mamy w swoim domu. Zastanawiacie się jak pozbyć się zapachu kociego moczu wykorzystując domowe sposoby? Oto dwa najpopularniejsze!
Ocet i soda oczyszczona.
Do usunięcia zapachu kociego moczu z podłogi i ściany możemy użyć octu i sody oczyszczonej. Ocet neutralizuje nieprzyjemne zapachy i ma właściwości bakteriobójcze. Należy nanieść go na plamę i poczekać aż całkowicie wyschnie. W następnym kroku łyżkę sody oczyszczonej należy wymieszać z wodą aby stworzyć pastę. Następnie musimy nanieść ją na plamę kociego moczu i odczekać do wyschnięcia. Na koniec usuwamy pozostałość pasty.
Woda utleniona
Do pozbycia się zapachu moczu kota wykorzystajmy wodę utlenioną. Jest to sprawdzony i najczęściej polecany sposób. W pierwszej kolejności zmyjmy plamę kociego moczu wodą. Następnie zanurzmy plamę w wodzie utlenionej na klika godzin. Pozostawmy plamę do wyschnięcia.
Woda utleniona może powodować przebarwienia. Przed usunięciem zapachu kociego moczu zróbmy próbę w niewidocznym miejscu.
Co zrobić aby kot nie sikał poza kuwetą?
Jak wspominaliśmy we wcześniejszej części tego artykułu przyczyny dla których kot załatwia się poza kuwetą może być wiele. Jeśli jednak nie są to problemy zdrowotne, być może poniższe rady sprawią, że w przyszłości pozbędziemy się problemu sikania i zapachu kociego moczu w domu. O czym mowa?
Utrzymujmy kuwetę w czystości
Pamiętajmy, że koty nie cierpią brudnej kuwety. Należy więc czyścić ją systematycznie, a co najmniej raz w tygodniu powinniśmy ją dokładnie wymyć!
Zmieńmy żwirek.
Czasami problem załatwiania się poza kuwetą leży w samym żwirku. Jeśli zmieniliśmy żwirek na inny najlepiej wróćmy jak najszybciej do poprzedniego produktu. Kupując żwirek wybierajmy ten bezzapachowy.
Umieśćmy dodatkową kuwetę
Warto aby kot miał przynajmniej jedną dodatkową kuwetę znajdującą się w innym miejscu niż ta dotychczasowa. Czasem może się zdarzyć, że kot nie będzie chciał korzystać ze starej kuwety z różnych powodów (przestraszy się czegoś, zbyt mała kuwet).