Ocet to sprawdzony ekologiczny środek do czyszczenia. Poradzi sobie z wieloma uciążliwymi zabrudzeniami. Sprawdzi się w łazience, sypialni czy w salonie. Jest przy tym tani i ogólnodostępny. Możemy go nabyć w większości sklepów spożywczych. Ocet jest też dużo bezpieczniejszy od standardowych środków czyszczących takich jak płyny, żele i wybielacze. Co w takim razie można skutecznie czyścić octem? Oto kilka sprytnych sposobów na użycie octu do czyszczenia domu.
Spis treści
Co możemy wyczyścić octem?
- okna
- podłogi
- umywalki
- toaletę
- szkło
- płytki ceramiczne
- niektóre sprzęty agd (wnętrze pralki, zmywarki, lodówki)
- koci mocz
- owoce i warzywa (bakterie i pozostałości pestycydów)
Przeczytaj: jak wyczyścić lodówkę.
Czego nie wolno czyścić octem?
- naturalnego kamienia (może zmatowieć)
- elementów gumowych (uszczelki, węże, listwy)
- ekranów sprzętu rtv (mogą ulec uszkodzeniu)
- elementów metalowych (mogą zacząć korodować)
- przedmiotów wykonanych z naturalnego drewna (mogą matowieć)
Czyszczenie octem okien
Okna w domu możemy skutecznie wyczyścić wykorzystując do tego ocet. Nie musimy kupować płynów do mycia szyb, które mogą zawierać w swoim składzie potencjalnie toksyczne dla nas substancje.
Jak zrobić płyn do mycia szyb z octu?
Aby zrobić płyn do mycia szyb z octu będziemy potrzebowali dwóch składników: octu i wody. Łączymy ocet z wodą w proporcji 1:1, przelewamy do butelki z dozownikiem i gotowe. Jeśli zapach octu jest zbyt intensywny to możemy zmienić proporcje roztworu dolewając trochę więcej wody.
Odkamienianie octem czajnika
Co jakiś czas na dnie czajnika oraz na jego ściankach zbiera się nieprzyjemny osad. Powinniśmy go systematycznie usuwać. Na szczęście odkamienianie czajnika z pomocą octu jest niezwykle proste.
Jak odkamienić czajnik octem?
Aby odkamienić czajnik należy wlać do niego ocet z wodą w proporcji 1:1, zagotować wodę, a następnie odczekać minimum godzinę. Następnie wylewamy zawartość czajnika i gotujemy kilkukrotnie wodę do momentu pozbycia się zapachu octu.
Czyszczenie zmywarki octem
Wnętrze zmywarki możemy skutecznie wyczyścić przy pomocy octu. Ten z łatwością usunie tłuszcz, kamień i inne zabrudzenia. Dodatkowo ocet sprawi, że pozbędziemy się brzydkiego zapachu w zmywarce.
Jak wyczyścić zmywarkę octem?
Umieszczamy w górnym koszu zmywarki naczynie wypełnione octem. Wystarczy 200-300 ml. Następnie uruchamiamy zmywarkę na pusto i nie dodajemy żadnych tabletek czyszczących. Po skończonym myciu zmywarka powinna odzyskać swój blask.
Czyszczenie octem szkła
Szklanki, kieliszki, kryształy – wszystkie naczynia szklane możemy skutecznie odświeżyć i usunąć z nich osad oraz kamień. Oczywiście zrobimy to za pomocą roztworu octu i wody.
Jak usunąć osad z kamienia na szkle?
Należy wymieszać ze sobą ocet z wodą w proporcjach 1:1. Następnie taką mieszankę nanosimy na powierzchnię szkła odczekując kilkanaście minut. Po tym czasie dokładnie przepłukujemy szkło , a następnie polerujmy je miękką ściereczką z mikrofibry.
Czyszczenie octem płytek ceramicznych
Kto kiedyś czyścił płytki ceramiczne ten wie jak trudno jest je czasem doprowadzić do odpowiedniego stanu. Dzięki zastosowaniu octu usuwanie pleśni, osadów, tłuszczu i kamienia z płytek będzie dużo łatwiejsze.
Jak czyścić płytki ceramiczne octem?
Wystarczy zrobić roztwór 2/3 szklanki wody oraz 1/3 szklanka octu. Po zmieszaniu powstałą miksturę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Nanosimy ją na zabrudzone powierzchnie, odczekujemy chwilę, a następnie przemywamy powierzchnię zwykłą wodą.
Czyszczenie octem pralki
Jednym ze sposobów czyszczenia pralki w środku jest użycie do tego octu. Sposób ten jest banalnie prosty i przynosi znakomite efekty w postaci czystej, pozbawionej osadów i kamienia pralki.
Jak czyścić pralkę octem?
Do pojemnika na proszek wlewamy niecałą szklankę octu, a następnie włączamy program prania na najwyższej temperaturze (najlepiej 90 stopni). Bęben pralki powinien być pusty. Po skończonym cyklu pralka będzie czysta. Zapach octu powinien ustąpić po kolejnym praniu.
Czyszczenie octem kociego moczu
Octu możemy użyć do czyszczenia plam po kocim moczu, a w szczególności do neutralizowania nieprzyjemnego zapachu jaki pozostawia po sobie koci mocz.
Jak czyścić octem by pozbyć się zapachu kociego moczu?
W pierwszej kolejności wysuszmy mokrą plamę. Następnie nanieśmy ocet na plamę i zostawmy go do wyschnięcia. Po tym czasie nanieśmy na to miejsca pastę wykonaną z sody oczyszczonej i wody. Powstałą mieszaninę również pozostawmy do wyschnięcia. Resztki sody usuńmy.
Jeśli masz problem z kotem przeczytaj koniecznie: Jak pozbyć się zapachu kociego moczu.
Mycie warzyw octem
Ocet ma również zastosowanie w kuchni. Świetnie radzi sobie z usuwaniem bakterii oraz pozostałości pestycydów na owocach i warzywach. Aby dokładnie umyć warzywa używamy do tego również sody oczyszczonej, która ma odczyn zasadowy. Jak to robić?
Jak myć warzywa octem i sodą?
Potrzebujemy dwie miski. Do jednej nalewamy do miski 1 litr wody i 100ml octu. Może to być ocet spirytusowy, winny albo ocet jabłkowy. Do drugiej miski nalewamy 1 litr wody i dodajemy do niej 3 łyżeczki sody oczyszczonej. W powstałych roztworach umieszczamy warzywa i moczymy je przez klika minut. Zaczynamy od roztworu octu, w drugiej kolejności przekładamy warzywa do roztworu z sodą oczyszczoną. W trzeciej kolejności warzywa i owoce przepłukujemy pod bieżącą wodą.