Jak wyczyścić lodówkę i jak często to robić?

Jak wyczyścić lodówkę
Fot. Max Rahubovskiy. Unsplash.com

Lodówka to jedno z ważniejszych urządzeń w naszych domach. Funkcja chłodzenia i zamrażania sprawia, że możemy dłużej przechowywać żywność. Aby jednak produkty spożywcze były bezpiecznie przechowywane powinniśmy również zadbać o higienę tego urządzenia. Sprawdź jak skutecznie wyczyścić lodówkę. Dowiedz się też jak często to robić oraz w jaki sposób przechowywać produkty spożywcze aby zachowały jak najdłużej świeżość.

Jak często należy czyścić lodówkę

To jak często należy czyścić lodówkę zależy od kilku czynników. Nie ma więc dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Gruntowne czyszczenie lodówki powinno się przeprowadzać minimum co kilka miesięcy. Jednak jeśli zauważysz jakieś większe zabrudzenia lub poczujesz nieprzyjemny zapach to znak, że lodówkę powinieneś posprzątać.

Jak wyczyścić lodówkę – instrukcja krok po kroku

Do czyszczenia lodówki możesz użyć łagodny detergent lub roztwór z dodatkiem octu. Potrzebna Ci będzie także ściereczka lub gąbka. Jak wyczyścić lodówkę?

Sprawdź koniecznie: Co można czyścić octem i jak to robić.

Wyjmij wszystko z lodówki

W pierwszym kroku wyjmij z lodówki i zamrażarki żywność. Aby ta się nie zepsuła przygotuj torbę termiczną z wkładami lodowymi lub poproś kogoś z rodziny lub sąsiada o chwilowe przechowanie produktów.

Usuń lód z zamrażalnika

Jeśli Twoja lodówka ma zamrażalnik musisz usunąć z niego nadmiar lodu. Odłącz lodówkę od prądu i pozostaw ją z otwartymi drzwiczkami aby lód mógł się roztopić. Podstaw jakieś naczynie do którego będzie ściekać woda.

Zdemontuj półki i akcesoria

Wyjmij wszystkie akcesoria, półki i szuflady. Te wykonane z tworzywa sztucznego możesz umyć w zlewie. Użyj do tego łagodnego detergentu lub roztworu wody z octem. Odstaw akcesoria do wyschnięcia.

Wyczyść lodówkę w środku

Używając gąbki lub ściereczki oraz łagodnego detergentu wyczyść lodówkę w środku. Zwróć też uwagę czy nie są zatkane kanały odpływowe. Jeśli tak koniecznie je udrożnij. Usuń wszelkie zabrudzenia i plamy, a następnie wytrzyj wnętrze lodówki do sucha.

Wyczyść lodówkę na zewnątrz

Lodówkę wyczyść też z zewnątrz. Przetrzyj ją z kurzu, plam i innych zabrudzeń. Jeśli masz taką możliwość postaraj się odsunąć lodówkę od ściany i wyczyść też jej tył.

Uruchom ponownie lodówkę

Gdy lodówka jest już czysta i sucha w środku możesz ją ponownie uruchomić. Przed ponownym podłączeniem jej do prądu umieść wszystkie półki, szuflady oraz akcesoria na swoim miejscu. Postaraj się też odpowiednio umieścić produkty spożywcze w lodówce.

Jak układać produkty w lodówce

  • Podobne produkty przechowuj razem, te z krótszą datą ważności umieść z przodu
  • Produkty, które używasz najczęściej umieść na półce znajdującej się na wysokości oczu.
  • Produkty bez opakowania przechowuj w szczelnych pojemnikach do przechowywania żywności.

Co robić aby zachować jak najdłużej czystość w lodówce?

Aby Twoja lodówka była jak najdłużej czysta trzymaj się poniższych wskazówek:

  • Regularnie przecieraj wnętrze lodówki wilgotną ściereczką lub gąbką
  • Sprawdzaj termin przydatności produktów, a te przeterminowane usuń jak najszybciej z lodówki
  • Plamy z rozlanych płynów lub wycieki z produktów wycieraj na bieżąco.
  • Sprawdzaj i oczyszczaj kanały odpływowe w lodówce