Udany dzień wolny w lecie to ten spędzony na świeżym powietrzu, w towarzystwie rodziny, przyjaciół i grillowanych potraw. W końcu nic tak nie wyostrza apetytu jak przebywanie w plenerze. Aby jednak spotkanie przy grillu można było zaliczyć do tych udanych, oprócz dobrego humoru ważne jest też prawidłowe rozpalenie grilla. Jeśli nie wiesz jak prawidłowo rozpalić grilla węglowego to koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. Oto one.
Spis treści
Wybierz odpowiednie miejsce do grillowania.
Grill węglowy ustaw na płaskiej powierzchni w taki sposób aby stał on stabilnie. Zwróć też uwagę na to aby nie rozpalać go tam gdzie znajdują się jakieś łatwopalne materiały, sucha trawa czy nisko rosnące gałęzie.
Ty i twoi goście powinniście czuć się komfortowo w miejscu gdzie stanie grill . Nie powinno więc zabraknąć tam krzeseł i stołu. Dobrze jest też mieć parasol, który da gościom trochę cienia.
Jeśli planujesz rozpalić grilla w miejscu publicznym to zanim to zrobisz koniecznie zapoznaj się z lokalnymi przepisami. W niektórych miejscach grillowanie jest zabronione.
To musisz przygotować przed rozpoczęciem grilla.
W pierwszej kolejności zaopatrz się w brykiet lub węgiel drzewny przeznaczone do grillowania.
W zależności od sposobu rozpalenia grilla niezbędna może także okazać się rozpałka. Możesz też użyć wiórków drewnianych lub małego palnika gazowego.
Przygotuj potrawy na grilla. Mogą to być tradycyjne kiełbaski, steki, różnego rodzaju warzywa, sery czy ryby. Nie zapomnij również o przyprawach, sosach, napojach, sztućcach, kubkach i talerzach. Ważne są także przekąski takie jak ogórki małosolne, czy oliwki.
Aby grill był udany potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia. Przygotuj szczypce i łopatkę – narzędzia niezbędne do przewracania potraw i zdejmowania ich z rozgrzanego rusztu.
Jak rozpalić grilla węglowego
W pierwszym kroku włóż węgiel drzewny lub brykiet do grilla w taki sposób aby równomiernie nakrył dno grilla.
Następnie możesz wybrać jedną z kilku metod rozpalenia grilla. Pierwszą jest użycie specjalnej podpałki do grilla. Może ona być płynem, żelem lub kostkami wykonanymi z naturalnych surowców, nasączonymi łatwopalnymi substancjami. Inną metodą jest wykorzystanie niedużego palnika gazowego do rozpalenia grilla. Jak rozpalić grilla węglowego:
Rozpałka w płynie
Rozlej trochę rozpałki na ułożony brykiet lub węgiel drzewny. Odczekaj kilka minut po to aby rozpałka się wchłonęła a następnie ją podpal. Pamiętaj, że bezwzględnie nie można rozlewać rozpałki w płynie na żarzący się węgiel lub brykiet. Może to doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu.
Rozpałka w żelu
Ten rodzaj rozpałki używasz analogicznie jak w przypadku rozpałki w płynie. Różnica polega na tym, że nie musisz czekać aż żel wsiąknie w węgiel drzewny lub brykiet.
Rozpałka w kostkach
Podpałkę do grilla umieść w kilku miejscach, a następnie ją podpal. Po 15-20 minutach podpałka powinna się cała spalić a węgiel lub brykiet powinien się już żarzyć na czerwono. Możesz wspomóc proces rozpalania grilla dmuchając w żarzące się miejsce lub używając do tego celu dmuchawy.
Palnik gazowy
To najbardziej wygodne rozwiązanie dzięki któremu w łatwy sposób możesz rozpalić grilla. Palnik gazowy nazywany inaczej lampą lutowniczą odpalasz i płomień kierujesz stronę węgla lub brykietu. Rozpalenie za pomocą palnika gazowego może zając Ci kilkanaście minut.
Po użyciu rozpałki odczekaj
Rozpalenie grilla wymaga cierpliwości. Poczekaj, aż rozpałka podpali węgiel lub brykiet. Może to potrwać 20 minut. Łatwopalne środki chemiczne, które zawiera podpałka powinny się całe wypalić zanim rozpoczniesz grillowanie potraw.
Gdy uznasz, że temperatura grilla jest już odpowiednia możesz rozpocząć grillowanie.
Podsumowując
Teraz już wiesz jak rozpalić grilla. Nie jest to zadanie trudne, ale wymaga ono trochę cierpliwości. Pamiętaj też, że jest to ogień dlatego musisz się z nim obchodzić ostrożnie. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i upewnij się, że grill stoi stabilnie oraz nie znajduje się w pobliżu łatwopalnych materiałów.
Życzymy udanego grillowania i miłych chwil spędzonych z przyjaciółmi i rodziną! Smacznego.