W jaki sposób czyścić i dezynfekować blat kuchenny.

W jaki sposób czyścić blat kuchenny
Fot. Christian Mackie. Unsplash.com

Blat kuchenny to bardzo ważne miejsce w każdej kuchni. To właśnie na nim przygotowujemy posiłki każdego dnia. Niezwykle ważne jest więc zachowanie go w odpowiedniej czystości. Sprawdź w jaki sposób czyścić i dezynfekować blat aby był higieniczny i wolny od bakterii.

Rodzaje blatów kuchennych

Jednymi z najczęściej spotykanymi blatami w kuchni są blaty laminowane. Wykonane są one z drewna lub sklejki i pokryte laminatem. Popularne są również blaty z drewna dębowego, jesionowego czy bukowego. W kuchni spotkać możemy także blaty granitowe, kwarcytowe, wykonane z konglomeratu czy blaty ze stali nierdzewnej występujące najczęściej w profesjonalnych kuchniach.

Jak sam widzisz jest wiele rodzajów blatów kuchennych. Należy pamiętać, że nie każdy z nich możesz wyczyścić tą samą metodą.

Przygotowanie blatu do czyszczenia

Przed przystąpieniem do czyszczenia i dezynfekowania blatu musisz usunąć wszystkie przedmioty znajdujące się na nim. Mowa tu zarówno o przyborach kuchennych jak i o desce do krojenia, talerzach i naczyniach.

W drugiej kolejności powinieneś zmieść okruszki i resztki jedzenia za pomocą ściereczki lub szczotki z miękkim włosiem. Wstępnie przygotowany blat jest gotowy do czyszczenia.

W jaki sposób czyścić blat kuchenny na co dzień

Użyj do tego łagodnego detergentu, ciepłej wody oraz ściereczki. Ściereczkę namaczaj w detergencie i przecieraj delikatnie całą powierzchnię. W następnym kroku namaczaj ściereczkę w czystej wodzie i przecieraj ponownie powierzchnię blatu. Na końcu osusz go miękką ściereczką.

W jaki sposób czyścić blat kuchenny z trudnych plam

W przypadku czyszczenia blatu kuchennego z trudnych plam, które pozostawiły kawa czy wino najlepiej będzie skorzystać ze specjalnych środków czyszczących dedykowanych do blatu kuchennego. Przeprowadzenie czyszczenia należy wtedy wykonać ściśle według instrukcji producenta. Kupując taki preparat sprawdź koniecznie, czy przeznaczony on jest do rodzaju blatu kuchennego, który posiadasz.

Jeśli nie chcesz kupować specjalnych środków czyszczących do trudnych plam, to możesz spróbować usunąć je domowymi sposobami. Przed zastosowaniem któregokolwiek z tych sposobów należy przeprowadzić test w jakimś niewidocznym miejscu blatu, aby uniknąć uszkodzeń.

Do czyszczenia plam domowymi sposobami wykorzystuje się najczęściej sodę oczyszczoną oraz ocet. Nie należy ich używać do czyszczenia blatu z naturalnego kamienia i drewna ponieważ ten może zmatowieć.

Jak usunąć tłuste plamy z blatu kuchennego domowym sposobem

Użyj do tego sody oczyszczonej oraz wody. Wymieszaj oba składniki aby powstała pasta. Nałóż pastę na zabrudzone miejsce i odczekaj około 20 minut. Po tym czasie zetrzyj pozostałości pasty miękką ściereczką, a następnie przetrzyj to miejsce ściereczką namoczoną w czystej wodzie.

Jak usunąć plamy na blacie z kawy oraz herbaty domowym sposobem

Użyj do tego octu oraz wody. Zrób roztwór z 2/3 ilości wody oraz 1/3 ilości octu, a następnie przelej go do butelki ze spryskiwaczem. Nanieś roztwór na plamy za pomocą spryskiwacza, odczekaj kilka minut a następnie przemyj powierzchnię czystą wodą

Jak zdezynfekować blat kuchenny

Do dezynfekcji blatu kuchennego użyj specjalnych środków dezynfekujących przeznaczonych do tego celu. Możesz też wykorzystać do tego roztwór wody utlenionej (3%). Należy namoczyć ściereczkę w roztworze i przetrzeć całą powierzchnię blatu. Po kilku minutach powierzchnię należy przetrzeć ściereczką namoczoną w czystej wodzie.

Jak zadbać o blat kuchenny

Aby blat kuchenny służył Ci jak najdłużej powinieneś o niego zadbać. Oto co powinieneś robić:

  • Czyść i dezynfekuj blat regularnie
  • Do czyszczenia blatu unikaj używania szorstkich gąbek i ściereczek
  • Zabezpiecz blat kamienny specjalnym impregnatem
  • Nie pozostawiaj na blacie przez dłuższy czas produktów o kwaśnym odczynie (cytryna, ocet, sok pomidorowy)
  • Nie kładź bezpośrednio na blacie gorących naczyń
  • Krój produkty spożywcze na desce do krojenia, a nie bezpośrednio na blacie

Pamiętaj, że każdy blat kuchenny może mieć swoje indywidualne wskazania dotyczące konserwacji i czyszczenia, dlatego zawsze czytaj instrukcję producenta lub skonsultuj się z fachowcem.