Masz problem z parującymi szybami w aucie? Sprawdź jak temu zapobiec.

Problem zaparowanych szyb w aucie
Fot. Cole Keister. Unsplash.com

Problem parujących szyb w aucie może być nie tylko uciążliwy, ale i niebezpieczny. Zaparowane szyby to zmora każdego kierowcy. Są kłopotliwe szczególnie nocą i w deszczu pogarszając znacznie widoczność podczas jazdy. Stwarzają przez to bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia naszego oraz innych. Jeśli masz problem z parującymi szybami w aucie to koniecznie sprawdź jak sobie z nim poradzić.

Dlaczego parują szyby w aucie

Najczęstszą przyczyną parowania szyb w aucie jest wilgotne powietrze, które styka się z zimną powierzchnią szyby. Gdy tak się dzieje para wodna kondensuje na powierzchni szyby powodując jej zaparowanie. Jak zapobiec parowaniu szyb w aucie?

Włącz nawiew

Aby usunąć problem parujących szyb zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza. Włącz w aucie nawiew. Strumień ciepłego powietrza powinien być skierowany na przednią szybę. Jeśli problem nie ustąpi może to być spowodowane nieprawidłową pracą systemu wentylacji.

Otwórz szyby boczne

Problem parujących szyb w aucie może rozwiązać otworzenie szyb bocznych. Chodzi o to aby doprowadzić do wymiany powietrza w aucie. i usunięcia nadmiaru wilgoci.

Unikaj zawilgocenia auta

Problem z parującymi szybami w aucie może być spowodowany zbyt dużą wilgocią. Unikaj zatem zawilgocenia auta. Nie wsiadaj do środka w mokrych ubraniach (np. gdy zmoczy cię deszcz). Nie przewoź w aucie niezabezpieczonych wilgotnych przedmiotów (ręczniki, pojemniki z płynami itp)

Umyj i przetrzyj szyby do sucha

Jeśli masz częsty problem z parującymi szybami to umyj je dokładnie za pomocą płynu do spryskiwaczy, a następnie bardzo dokładnie przetrzyj je do sucha czystą ściereczką. Zabieg ten usunie z powierzchni szyb nadmiar zgromadzonej wilgoci. Efekt parujących szyb powinien być mniejszy.

Użyj specjalistycznych preparatów

W sklepach motoryzacyjnych dostępne są specjalne preparaty, którymi możesz pokryć szyby swojego auta. Preparaty te posiadają w swoim składzie substancje, które zapobiegają parowaniu szyb. Z reguły takie preparaty działają do kilku tygodni od zaaplikowania. Zabieg ten należy systematycznie powtarzać.

Przetrzyj szybę auta roztworem z gliceryny

Jeśli chcesz zabezpieczyć szyby auta przed parowaniem przy pomocy domowych sposobów zastosuj ten z gliceryną. Jedną część gliceryny zmieszaj z jedną częścią alkoholu metylowego. Przelej powstały roztwór do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl preparat na czystej szybie samochodu. Następnie przetrzyj delikatnie szyby do sucha upewniając się, że nie pozostawiłeś żadnych smug.

Gliceryna tworzy na powierzchni szyby barierę zapobiegającą skraplaniu się wody. Zabieg ten należy co jakiś czas powtarzać.

Podsumowanie

Zastosowanie powyższych wskazówek pomoże Ci uniknąć problemu zaparowanych szyb w aucie i pozwoli utrzymać dobrą widoczność podczas jazdy. Odpowiednia widoczność to podstawa bezpieczeństwa na drodze, dlatego warto zapobiegać parującym szybom.