Jak uniknąć odwodnienia organizmu.

Jak uniknąć odwodnienia
Fot. Michael C. Unsplash.com

Szczególnie latem jesteśmy narażeni na odwodnienie organizmu. Utrata wody to bardzo poważny problem, który może skutkować bardzo groźnymi konsekwencjami. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Jak uniknąć odwodnienia? Jakie kroki podjąć aby w upalne dni cieszyć się dobrym samopoczuciem i zadbać o to aby nie zabrakło nam płynów? Oto nasze wskazówki.

Dlaczego nasz organizm się odwadnia

Istnieje kilka przyczyn, które powodują, że organizm staje się odwodniony. Najczęstszym powodem jest zbyt mała ilość płynów przyjmowana w trakcie dnia. Na odwodnienie organizmu ma także wpływ wysoka temperatura oraz intensywny wysiłek fizyczny (praca, trening). Niekiedy nasz organizm staje się odwodniony przez choroby, którym towarzyszy gorączka, biegunka czy wymioty. Innym powodem jest stosowanie diuretyków, czyli leków moczopędnych.

Jakie są skutki uboczne odwodnienia.

Doprowadzenie do odwodnienia organizmu może skutkować wieloma groźnymi dla zdrowia i życia skutkami ubocznymi. Są to między innymi:

  • zmniejszona wydajność fizyczna,
  • szybsze bicie serca,
  • duszności, problemy z koncentracją,
  • osłabienie,
  • utrata świadomości,
  • udar cieplny

Jak uniknąć odwodnienia

Aby uniknąć odwodnienia, szczególnie podczas ekstremalnych upałów, warto zastosować się do poniższych wskazówek.

Regularnie spożywaj wodę

Regularne spożywanie odpowiedniej ilości wody jest niezwykle ważne dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia naszego organizmu. Zaleca się spożywać minimum 2 litry płynów dziennie, a podczas ekstremalnych upałów oraz intensywnego wysiłku fizycznego nawet 4-5 litrów wody.

Każdy organizm jest inny dlatego najlepiej jest pić wodę regularnie przez cały dzień i obserwować swoje reakcje.

Obserwuj swój organizm

Jeśli zauważysz u siebie objawy odwodnienie koniecznie uzupełnij płyny. Najczęstszymi objawami odwodnienia są: suchość w ustach, ciemny mocz, rzadsze korzystanie z toalety, zawroty i bóle głowy oraz sucha skóra.

Unikaj spożywania niektórych napojów

Chodzi o takie napoje, które mogą działać moczopędnie i w konsekwencji prowadzą do utraty wody z organizmu. Unikaj zatem picia alkoholu oraz kawy i herbaty w dużych ilościach.

Postaraj się też nie pić napojów słodzonych, a zamiast tego wybieraj wodę mineralną. Spożywanie napojów słodzonych pogłębia odwodnienie organizmu.

Jeśli chcesz nadać wodzie smak wrzuć do niej kawałki owoców. Dodatkowo tak przygotowana woda będzie zawierać więcej elektrolitów.

Pamiętaj o nawodnieniu podczas aktywności fizycznej

Intensywny wysiłek, czyli praca fizyczna lub aktywność sportowa prowadzą do większej utraty wody z organizmu. Dlatego pamiętaj aby w tym czasie pić odpowiednią ilość wody i uzupełniać jej straty.

Zadbaj o nawodnienie w upalne dni

Podczas ekstremalnych upałów dużo bardziej się pocimy, przez co tracimy wodę z organizmu. W tych dniach zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Pij często małe porcje wody i unikaj przebywanie w pełnym słońcu.