Kiedy należy sprawdzać poziom oleju w silniku?

Dolewanie oleju silnikowego
fot. Tim Mossholder, unsplash.com

Olej silnikowy jest niezwykle ważny dla trwałości silnika. Należy więc bezwzględnie dbać o jego odpowiedni poziom oraz o jego wymianę w zalecanym przez producenta czasie. Jeśli chcesz wiedzieć kiedy należy sprawdzać poziom oleju oraz w jaki sposób to robić koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Do czego służy olej silnikowy

Olej jest niezbędny w każdym silniku spalinowym. Jego podstawowym zadaniem jest smarowanie części znajdujących się w silniku w celu zabezpieczenia ich przed zatarciem. Brak oleju lub jego zbyt niski poziom może spowodować uszkodzenia silnika, które będą wiązały się z ogromnymi kosztami naprawy.

Olej silnikowy to także ochrona przed rdzą oraz zanieczyszczeniami. W jego składzie znajdują się specjalne dodatki, które zapobiegają korozji elementów smarowanych oraz uniemożliwiają odkładanie się nieczystości.

Do innych zadań oleju silnikowego należy również uszczelnienie silnika, a precyzyjniej jego niektórych elementów (tłoki, pierścienie, cylindry). Dobry olej silnikowy dba więc o dobrą kompresję silnika.

Nie należy również zapomnieć o tym, że olej silnikowy odpowiada również za odprowadzenie ciepła.

Jak sam widzisz olej odgrywa ogromną rolę w prawidłowym działaniu silnika. W końcu ten narażony jest na ogromne przeciążenia. Olej odpowiada za prawidłową żywotność oraz odpowiednią pracę silnika. Warto wybierać tylko dobry olej silnikowy oraz systematycznie sprawdzać poziom oleju

Jak często należy sprawdzać olej

Obecnie wszystkie samochody są wyposażone w czujniki oleju, które od razu informują kierowcę o zbyt niskim poziomie oleju. Jedynie pojazdy starszej generacji nie posiadają takowych czujników. Mimo zaawansowanych technologii, którymi nafaszerowane są obecne auta należy pamiętać o dość częstym sprawdzaniu oleju w silniku. Dlaczego? Wystarczy, że zepsuje się czujnik i wtedy nie będziesz informowany przez komputer pokładowy o zbyt niskim poziomie oleju.

Zaleca się aby sprawdzać olej silnikowy raz na kilka tygodni oraz zawsze wtedy gdy wybieramy się w dłuższą podróż. Nie jest to czynność skomplikowana i czasochłonna, a może uchronić nas przed poniesieniem sporych kosztów.

Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego

W pierwszej kolejności zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre nowsze samochody wyposażone są tylko w elektroniczny miernik poziomu oleju i nie ma możliwości ręcznego sprawdzenia.

W większości aut poziom oleju silnikowego sprawdza się w następujący sposób:

  • Zaparkuj auto na poziomym podłożu, zgaś silnik i odczekaj 10 minut aż olej spłynie do miski olejowej
  • Otwórz maskę silnika i znajdź bagnet.
  • Wyciągnij bagnet i za pomocą czystej ściereczki lub ręcznika papierowego wytrzyj z oleju jego końcówkę.
  • Włóż z powrotem bagnet na swoje miejsce, a następnie wyjmij go ponownie.
  • Spójrz na końcówkę bagnetu, którą przecierałeś. Znajdują się tam oznaczenia (dwa otwory, dwie kreski, litery Li H lub napisy MIN i MAX). Aby poziom oleju w silniku był prawidłowy musi on znajdować się pomiędzy tymi dwoma znacznikami.
  • Jeśli poziom oleju silnikowego jest prawidłowy odłóż bagnet na miejsce i zamknij maskę. Jeśli poziom oleju silnikowego jest zbyt niski dolej go, a następnie ponownie zmierz jego poziom.

Jeśli nie wiesz jak dolać olej do silnika koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego samochodu.

Czy sprawdzać olej na zimnym czy na gorącym silniku

Zaleca się aby olej sprawdzać po około 10 minutach od wyłączenia silnika. Wtedy cały olej będzie miał czas aby spłynąć do miski olejowej.

Co się stanie jeśli doleję zbyt dużo oleju

Zbyt duża ilość oleju w silniku może doprowadzić do jego uszkodzenia . Przy dolewaniu należy więc uważać na to aby go nie przelać. Niewielkie przekroczenie poziomu oleju nie powinno stanowić zagrożenia dla silnika.