Co zrobić, aby zielone pomidory dojrzały w warunkach domowych.

Co zrobić aby zielone pomidory dojrzały
Fot. Arunjith Nattika. Unsplash.com

Uprawiasz pomidory w swoim ogrodzie i masz na krzakach dużo zielonych okazów, które być może nie zdążą już dojrzeć? Nie martw się! Istnieje kilka trików dzięki którym te nabiorą pięknego koloru i słodkiego smaku. Co w takim razie zrobić, aby zielone pomidory dojrzały w warunkach domowych? Przeczytaj koniecznie.

Czy zielone pomidory dojrzeją w domu?

Jeśli zastanawiasz się, czy zielone pomidory mają szansę dojrzeć w domu, to odpowiedź jest twierdząca. Dlatego, jeśli na krzakach zostało Ci dużo niedojrzałych pomidorów, a dni są coraz chłodniejsze, to jeszcze nic nie straconego. Koniecznie je zerwij i zastosuj sprawdzone metody na to aby stały się dojrzałe w domu. Co zrobić, żeby zielone pomidory dojrzały w warunkach domowych?

Połóż zielone pomidory na parapecie

Zielone pomidory położone na parapecie powinny dojrzeć w ciągu kilku dni. Najlepiej aby na parapet docierały promienie słoneczne, które przyspieszą proces dojrzewania. Warto też umieścić obok pomidorów jabłko, awokado lub banana. Te owoce wydzielają etylen, a ten przyspiesza proces dojrzewania.

Dojrzały pomidor również wydziela etylen, więc położony obok zielonych pomidorów skutecznie przyspieszy ich dojrzewanie.

Owiń zielone pomidory papierem

Możesz również przyspieszyć dojrzewanie pomidorów owijając je papierem i umieszczając w suchym i ciemnym miejscu. Może to być na przykład szuflada. W tym wypadku też warto do niej włożyć na przykład banana, który wydziela etylen. Sprawdzaj regularnie stan pomidora i upewniaj się, że dojrzewa równomiernie.

Umieść niedojrzałe pomidory w pudełku

Innym sposobem na to aby zielone pomidory dojrzały w domu jest umieszczenie ich w zamkniętym pudełku razem z innymi dojrzałymi owocami (banany, jabłka), które wydzielają etylen. Ważne jest aby pojemnik był zamknięty i etylen nie ulatniał się zbyt szybko.

Umieść zielone pomidory w ciemnym i chłodnym miejscu

Jeśli nie masz potrzeby aby zielone pomidory szybko dojrzały to możesz je umieścić w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Te z czasem dojrzeją, ale proces będzie trwał dłużej.

Jak długo dojrzewają zielone pomidory w domu?

Proces dojrzewania zielonych pomidorów w domu zależy od kilku czynników. Między innymi od temperatury (im cieplej tym proces będzie przebiegał szybciej). Ma na to wpływ również odmiana pomidora oraz ilość światła, które do niego dociera.

Z reguły proces dojrzewania może trwać od kilku dni, nawet do kilku miesięcy w przypadku gdy zielone pomidory umieścisz w chłodnym i ciemnym miejscu. Z pewnością warto zrywać niedojrzałe okazy z krzaka i delektować się swoimi pomidorami w późniejszym okresie.

Życzymy obfitych plonów i jak najwięcej czerwonych i słodkich pomidorów.