Po co należy rozmrażać lodówkę.

Po co należy rozmrażać lodówkę systematycznie
Fot. Darrien Staton. Unsplash.com

Rozmrażanie lodówki to bardzo ważny zabieg konserwacyjny o którym powinniśmy pamiętać niezależnie od tego czy posiadamy zwykłą lodówkę, czy lodówkę typu „No Frost”. Po co należy to robić oraz jak utrzymać lodówkę w jak najlepszej kondycji? Sprawdź.

Po co regularnie rozmrażać lodówkę?

Jest przynajmniej kilka powodów dla których warto rozmrażać lodówkę regularnie. O jakie dokładnie powody chodzi?

Niższe rachunki za prąd

Lód nagromadzający się w zamrażarce oraz na ściankach lodówki działa jak izolacja termiczna, co w konsekwencji prowadzi do większego zużycia energii. Gdy ilość lodu się zwiększa, lodówka musi pracować z większą mocą, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz. Regularnie rozmrażana lodówka to niższe rachunki za prąd.

Lepsza efektywność chłodzenia

Gruba warstwa lodu, która stanowi izolację między wnętrzem zamrażarki, a otoczeniem utrudnia cyrkulację powietrza. W rezultacie efektywność chłodzenia jest niższa niż w przypadku gdy lodówka i zamrażarka nie są pokryte warstwą lodu. Aby temu zapobiec należy regularnie rozmrażać lodówkę.

Wolniejsze zużycie lodówki

Nagromadzony nadmiar lodu przyczynia się do intensywniejszej pracy kompresora oraz innych elementów chłodniczych. To z kolei prowadzi do szybszego zużywania się sprzętu.

Mniejszy hałas

Nagromadzony lód może wpływać na pracę sprężarki i wentylatorów, co może powodować zwiększony hałas podczas pracy lodówki. Aby uniknąć takiego efektu warto rozmrażać lodówkę systematycznie.

Mniejsze ryzyko pleśni i bakterii

Wilgoć to sprzyjające warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Systematyczne rozmrażanie i czyszczenie lodówki skutecznie zmniejsza ryzyko powstawania tego problemu.

Jak często rozmrażać lodówkę

Częstotliwość odmrażania lodówki zależy od kilku czynników:

  • wilgotność otoczenia,
  • częstotliwość otwierania drzwi lodówki i zamrażarki,
  • typ lodówki (tradycyjna lub No Frost).

Lodówkę wraz zamrażalnikiem warto rozmrażać regularnie. W większości lodówek domowych zaleca się odmrażanie co 3-6 miesięcy, ale najlepiej sprawdzić zalecenia producenta w instrukcji obsługi.

Jak dbać o lodówkę

Aby lodówka posłużyła nam jak najdłużej oraz nasze rachunki za prąd były mniejsze należy o nią odpowiednia zadbać. Oprócz systematycznego rozmrażania warto również:

  • regularnie sprawdzać uszczelki drzwi pod kątem szczelności
  • nie należy umieszczać gorących lub ciepłych produktów bezpośrednio w zamrażarce
  • lodówka powinna mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Nie należy jej umieszczać zbyt blisko ściany lub innych urządzeń, które mogłyby ograniczyć przepływ powietrza

Podsumowanie

Rozmrażanie lodówki to bardzo ważna czynność, którą powinno się przeprowadzać systematycznie. Ma to bezpośredni wpływ na żywotność urządzenia oraz rachunki za prąd.

Sprawdź koniecznie: jak czyścić lodówkę.