Dlaczego srebro czernieje i jak przywrócić jego blask.

dlaczego srebro czernieje
fot. Maxim Mox. unsplash.com

Kto nosi srebrną biżuterię ten wie, że niekiedy ta traci swój szlachetny wygląd. Objawia się to ciemnieniem srebra i jest wynikiem reakcji chemicznych z otoczeniem. W niniejszym poradniku odpowiadamy dlaczego srebro czernieje oraz przedstawiamy proste metody dzięki, którym Twoja biżuteria odzyska swój dawny blask.

Próba srebra.

Zacznijmy od podstaw, czyli od informacji czym jest próba srebra. Próba srebra oznacza procentową ilość czystego srebra w stopie. Na przykład próba srebra 925 oznacza, że stop zawiera 92,5% czystego srebra. Próba srebra 925 jest jedną z najbardziej popularnych.

Czy srebro próby 925 czernieje?

Każde srebro ciemnieje niezależnie od swojej próby. Nawet czyste srebro o próbie 999 będzie czernieć. Przyczyna tego procesu leży nie w jakości srebra, ale w reakcji chemicznej, która zachodzi. W takim razie jakie są przyczyny ciemnienia srebra?

Dlaczego srebro czernieje. Przyczyny ciemnienia srebra.

Srebro ciemnieje najczęściej z powodu reakcji chemicznych zachodzących między srebrem a substancjami obecnymi w otoczeniu. Istnieją dwa główne procesy, które prowadzą do ciemnienia srebra.

Reakcja z siarkowodorami

Srebro reaguje ze związkami zawierającymi siarkę, takimi jak siarkowodory. Siarkowodory są obecne w powietrzu i to właśnie one prowadzą do powstawania czarnych lub brązowych związków siarki.

Kontakt z siarką na skórze

Ludzka skóra może zawierać niewielkie ilości związków siarki. W rezultacie, noszenie srebrnej biżuterii może prowadzić do reakcji chemicznych między srebrem a związkami siarki na skórze, co powoduje ciemnienie srebra.

A skąd się bierze siarka na ludzkiej skórze?

Siarka występuje naturalnie w przyrodzie i można ją znaleźć w różnej formie zarówno w glebie, wodzie jak i w atmosferze. Ludzka skóra może mieć kontakt z siarką poprzez dotyk z różnymi substancjami. Siarka jest także obecna w niektórych produktach spożywczych. Związki siarki znajdują się na przykład w niektórych odmianach cebuli i czosnku. Krojąc je uwalniamy siarkę, która może osiadać na skórze.

Co zrobić, żeby srebro nie ciemniało podczas noszenia.

Profilaktyczne działania mogą sprawić, że srebro przestanie ciemnieć. Co należy robić aby srebro nie czerniało?

Regularnie czyść srebro

Czyszczenie srebra może ochronić je przed ciemnieniem. Należy robić to regularnie używając do tego specjalnych preparatów lub wykorzystać domowe sposoby. Najbardziej popularne domowe sposoby czyszczenia srebra polegają na użyciu pasty do zębów lub mieszaniny sody oczyszczonej z wodą.

Unikaj kontaktu z siarkowodorami

Stosuj zasady higieny osobistej i staraj się unikać miejsc oraz przedmiotów, gdzie mogą być obecne substancje zawierające siarkę. Takie substancje mogą być obecne w niektórych kosmetykach, lekach, a nawet w produktach spożywczych.

Przechowuj srebrną biżuterię w odpowiednich warunkach

Trzymaj biżuterię srebrną w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub specjalnych woreczkach z materiału nieprzepuszczającego światła, aby chronić ją przed wilgocią i światłem.

Mimo stosowania się do powyższych zaleceń srebro może z czasem ulec naturalnemu procesowi ciemnienia. Jak wtedy przywrócić blask srebra?

Jak wyczyścić srebro.

Istnieje wiele preparatów dostępnych na rynku, które są specjalnie przeznaczone do czyszczenia srebra. Możesz też skorzystać z domowych sposobów i spróbować je wyczyścić za pomocą produktów, które z pewnością masz w domu.

Jak wyczyścić srebro pastą do zębów

Niedużą ilość pasty do zębów nałóż na szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. Następnie bardzo delikatnymi ruchami zacznij czyścić srebrną biżuterię. Gdy skończysz opłucz srebro wodą i osusz za pomocą miękkiej ściereczki.

Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną

Połącz sodę oczyszczoną z odrobiną wody w takich proporcjach aby uzyskać gęstą pastę. Powstałą pastę nałóż na srebro i poczekaj do jej wyschnięcia . Następnie opłucz srebro w letniej wodzie i koniecznie je osusz.

Jak wyczyścić srebro folią aluminiową i solą

W niemetalowym naczyniu wyłożonym folią aluminiową umieść srebrną biżuterię. Zagotuj 0,5 litra wody (najlepiej destylowanej) i dodaj do niej dwie łyżki soli. Takim roztworem zalej srebro i pozostaw je do momentu aż woda się schłodzi.

Na co uważać przy czyszczeniu srebra

Polerowanie srebra (pasta do zębów, pasta z sody oczyszczonej) może pozostawić na biżuterii mikro porysowania. Dlatego należy robić to bardzo ostrożnie. Ważne jest też aby zachować ostrożność podczas czyszczenia srebra, aby nie uszkodzić delikatnych detali lub kamieni umieszczonych w biżuterii.

Zawsze warto wypróbować mniej agresywną metodę na niewidocznej części biżuterii. Jeśli posiadasz srebrną biżuterię z drogimi kamieniami lub specjalnymi powłokami, najlepiej przed przystąpieniem do czyszczenia skonsultować się z profesjonalnym złotnikiem lub jubilerem.