Ugryzienie komara jest w okresie letnim nieuniknione. Często towarzyszy mu zaczerwienienie, opuchlizna i swędzenie. Na szczęście komary w Polsce nie przenoszą groźnych chorób, natomiast mogą powodować reakcje alergiczne. Jak sobie radzić z tym problemem? Co zrobić gdy zostaniemy ukąszeni? Istnieją pewne sprawdzone domowe sposoby na ugryzienie komara, które skutecznie niwelują swędzenie i opuchliznę. Jakie? Przeczytaj koniecznie.
Spis treści
Jakie są objawy ugryzienia komara?
Samica komara gryzie nas ponieważ potrzebuje białka z naszej krwi aby móc wyprodukować i złożyć jaja. W niektórych strefach klimatycznych komary mogą przenosić niebezpieczne choroby takie jak malaria czy denga.
W Polsce najczęstszymi objawami ukąszenia komara jest opuchlizna, zaczerwienienie w miejscu ukąszenia i swędzenie. Inne objawy towarzyszące ukąszeniu komara to reakcje alergiczne takie jak: gorączka, ból głowy, wysypka, obrzęk, trudności w oddychaniu. W takim wypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza
Co zwiększa ryzyko ugryzienia komara?
Pewne czynniki sprawiają, że istnieje dużo większe prawdopodobieństwo na ukąszenie nas przez komara. Zalicza się do nich:
- Grupa krwi. Według badań naukowców osoby z grupą krwi 0 są najczęściej gryzione przez komary.
- Temperatura ciała. Komary lubią wyższą temperaturę dlatego częściej gryzą osoby z podwyższoną temperaturą. Bardziej narażone są więc dzieci oraz kobiety w ciąży.
- Perfumy. Spora ilość perfum ma działanie przyciągające ponieważ komary nęci zapach. Działanie takie wykazują szczególnie słodkie nuty zapachowe.
- Ciemne ubrania. Komary przyciągają ciemne kolory. Dodatkowo ciemne ubranie sprawia, że temperatura naszego ciała szybciej wzrasta, a podwyższona temperatura ciała także przyciąga komary.
- Przebywanie w pobliżu zbiorników ze stojącą wodą. Komary uwielbiają wilgoć i wysoką temperaturę. Swoje jaja bardzo często składają właśnie w takich zbiornikach wodnych jak stawy i baseny.
Co zrobić gdy ugryzie Cię komar
Przede wszystkim nie należy drapać miejsca ugryzienia. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Istnieją pewne domowe sposoby na leczenie ugryzienia komara. Pomagają one złagodzić swędzenie i zaczerwienienie.
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Sprawdź co możesz zrobić żeby zaczerwienienie nie swędziało po ugryzieniu komara i jak pozbyć się opuchlizny.
Okład z lodu
Przyłożenie do miejsca ugryzienia okładu z lodu sprawi, że od razu poczujesz ulgę. Niska temperatura pomoże zmniejszyć obrzęk i skutecznie złagodzi ból i swędzenie.
Okład z rumianku
Do zrobienia takiego okładu możesz użyć herbaty rumiankowej w torebce, którą należy zalać gorącą wodą, a następnie torebkę wyjąć. Po ostudzeniu torebkę z rumiankiem należy przyłożyć do miejsca ukąszenia.
Ocet
Okład z octu ma również działanie łagodzące ból i obrzęk. Ocet ma właściwości przeciwbakteryjne. Rozcieńczony tworzy także skuteczną barierę przed pogryzieniem przez komary.
Płatki owsiane
Pasta z owsianki nałożona na ukąszenie komara powinna przynieść Ci szybką ulgę. Wystarczy nałożyć pastę bezpośrednio na ukąszenie i poczekać chwilę.
Tymianek
Możesz skutecznie wykorzystać jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne do zniwelowania nieprzyjemnych skutków ugryzienia przez komara.
Cebula
Cebula świetnie poradzi sobie ze skutkami ugryzienia komara. Wszystko dzięki zawartym w niej związku siarki, która wyciąga toksyny. Wystarczy surową cebulę przekroić i przyłożyć do miejsca ukąszenia.