Zakup auta z rynku wtórnego to decyzja, która wymaga od nas odpowiedniego podejścia. Jak się do tego przygotować? Co zrobić aby dokonać dobrego wyboru i uniknąć nieudanego zakupu? Oto 5 kluczowych rzeczy, które warto zrobić przed zakupem używanego auta. Z pewnością pomogą one zminimalizować ryzyko kupna auta w złym stanie technicznym.
Spis treści
1. Ustal budżet
Zanim zaczniesz poszukiwania wymarzonego auta ustal budżet na jaki możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, że cena którą zapłacisz za używane auto to nie wszystko. Nabywając samochód musisz być przygotowany na dodatkowe opłaty takie jak:
- opłata za rejestrację pojazdu i wydanie dowodu rejestracyjnego
- opłata za ubezpieczenie OC i ewentualnie AC
- podatek od czynności prawnych (obecnie 2% wartości pojazdu)
Dodatkowo w budżecie na zakup używanego auta powinna się znaleźć odpowiednia kwota na serwis bieżący. Po dokonaniu zakupu warto wymienić w aucie olej silnikowy, filtry i paski. Zdarza się także, że niezbędna będzie wymiana innych części eksploatacyjnych takich jak klocki , tarcze hamulcowe, opony, tłumik itd.
2. Przemyśl swoje potrzeby
Przed zakupem używanego auta zastanów się jakie auto będzie Ci potrzebne. Być może masz dużą rodziną i najlepszym rozwiązaniem będzie samochód kombi. A może potrzebujesz tylko małego auta do poruszania się po mieście na krótkich odcinkach. Zrób rozeznanie na rynku. Przeczytaj opinie użytkowników o autach, które Cię interesują. Zwróć uwagę na osiągi, komfort jazdy, bezpieczeństwo, zużycie paliwa, awaryjność i koszty eksploatacyjne. Porównaj kilka modeli aut i postaraj się wybrać najbardziej optymalną dla Ciebie opcję.
3. Sprawdź historię pojazdu
Gdy znajdziesz już odpowiedni model auta dla siebie koniecznie sprawdź jego historię. Obecnie jest to dość proste. Możesz skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które dostarczają odpowiednio przygotowane raporty historii danego pojazdu. W takim raporcie znajdziesz między innymi historię serwisową, informacje o ewentualnych naprawach blacharsko-lakierniczych czy informację o przebiegu pojazdu.
Aby uzyskać historię pojazdu potrzebne są następujące dane:
- numer VIN pojazdu
- numer rejestracyjny pojazdu
- data pierwszej rejestracji pojazdu
4. Udaj się do mechanika
Zaufany mechanik lub Autoryzowana Stacja Obsługi (ASO) to przy zakupie używanego auta niezwykle ważna rzecz. Przeszkolona osoba sprawdzi stan najważniejszych podzespołów i podłączy się do komputera w celu przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki. Na takim przeglądzie technicznym można bardzo dokładnie zapoznać się ze stanem technicznym pojazdu oraz przygotować się na ewentualne dodatkowe koszty. Poproś sprzedawcę o możliwość oceny stanu technicznego pojazdu na warsztacie. Jeśli ten nie będzie chciał się zgodzić na takie badanie to w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Może to oznaczać, że sprzedawca ma coś do ukrycia, a sprzedawane auto nie jest w najlepszej kondycji.
5. Umów się na jazdę próbną używanym autem
Zakup używanego auta powinien koniecznie zostać poprzedzony jazdą próbną. Podczas takiej jazdy zwróć uwagę na wszystkie niepokojące objawy: dziwne wibracje, stukania w zawieszeniu, falujące obroty, niestabilne prowadzenie itp. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości koniecznie je skonsultuj z mechanikiem lub innym specjalistą. Sprawdź też czy czujesz się komfortowo w danym aucie. Zapoznaj się z jakością wykończenia. Jeśli auto spełni Twoje wymagania możesz rozważyć jego zakup.
Życzymy powodzenia w zakupie używanego auta.