Jak przygotować dom na zimę. Tego musisz dopilnować.

jak przygotować dom na zimę
fot. Tracy Adams. unsplash.com

Zima to czas gdy niskie temperatury na zewnątrz, śnieg, lód i długie mroźne noce mogą mocno dać się we znaki. Warto podjąć pewne kroki zaradcze, aby móc cieszyć się ciepłem i komfortem podczas tej trudnej dla wszystkich pory roku. Jak przygotować się na trudne zimowe warunki atmosferyczne? Jak przygotować dom na zimę, aby czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie? Oto nasz poradnik.

Kontrola i przygotowanie systemu ogrzewania na zimę

Aby odpowiednio przygotować dom na zimę należy mieć pewność, że system ogrzewania domu jest w pełni sprawny. Jest to kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podczas nadchodzących mroźnych dni.

przygotuj kocioł lub piec

Aby zabezpieczyć dom przed zimą pierwszym kroku należy skontrolować stan kotła lub pieca. Należy zacząć od inspekcji wzrokowej i przejrzeć czy nie ma jakichś widocznych uszkodzeń lub luzów. Jeśli piec lub kocioł posiada zamontowane filtry należy sprawdzić ich stan, a w przypadku zużycia wymienić je. W przypadku pieców na paliwa stałe należy oczyścić komorę spalania z popiołów. Ważnym krokiem jest także skontrolowanie zapłonu w przypadku kotłów gazowych, kotłów na biomasę, elektrycznych czy pieców olejowych.

Niektóre nowoczesne piece i kotły wymagają corocznego przeglądu serwisowego wykonywanego przez wyspecjalizowanego serwisanta. Lepiej umówić się na taką wizytę z odpowiednim wyprzedzeniem i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

sprawdź komin

Sprawdzenie drożności komina jest kluczowa pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców i odpowiedniego przygotowania domu na zimę. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy sprawdzić komin z zewnątrz pod kątem widocznych pęknięć czy ubytków. W razie potrzeby należy usunąć wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia z komina, takie jak gałęzie czy liście. Należy także skontrolować drożność komina upewniając się, że nie ma w środku elementów, które mogły by go zapchać (na przykład ptasie gniazda).

Warto pamiętać o wykonaniu przeglądu kominiarskiego. Ten powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku, a w przypadku ogrzewania paliwem stałym nawet częściej.

Jeśli szukasz kominiarza w swoim rejonie możesz skorzystać z tej wyszukiwarki: https://izbakominiarzy.pl/wyszukiwarka-kominiarzy/

sprawdź drożność kanałów wentylacyjnych

Aby zabezpieczyć dom przed zimą należy także sprawdzić drożność kanałów wentylacyjnych dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w domu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy otwory wylotowe nie są zablokowane liśćmi, gniazdami ptaków itp. W razie konieczności należy je udrożnić. Należy też wyczyścić kratki wentylacyjne, a w razie konieczności przeprowadzić profesjonalne czyszczenie całych kanałów wentylacyjnych.

zaopatrz się w opał

Posiadacze pompy ciepła, pieców elektrycznych czy pieców gazowych podłączonych do sieci nie muszą się martwić o odpowiednie zapasy opału na zimę. Natomiast w przypadku ogrzewania domu paliwem stałym należy pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość opału. Węgiel ,drewno, pellet, olej opałowy to paliwa które należy zakupić odpowiednio wcześniej.

Opał na zimę jest bardzo ważny. Należy pamiętać aby się w niego zaopatrzyć odpowiednio wcześniej. fot. Bartosz. Pixabay.com

sprawdź stan grzejników

Jeśli ktoś zastanawia się jak przygotować dom na zimę to sprawdzenie stanu grzejników jest jedną z podstawowych czynności, którą należy przeprowadzić. Ich stan należy sprawdzić pod kątem ewentualnych przecieków, działania zaworów termostatycznych oraz uszkodzeń mechanicznych. Warto uruchomić grzejniki i sprawdzić czy te nagrzewają się równomiernie i nie wydają niepokojących dźwięków.

W przypadku szumienia lub bulgotania może okazać się, że grzejnik jest zapowietrzony. To samo dotyczy sytuacji, w której dolna część grzejnika jest ciepła, a górna jego część zimna. Może to świadczyć o zapowietrzeniu grzejnika.

Przeczytaj instrukcję jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny: https://domhobby.pl/jak-odpowietrzyc-grzejnik-zeliwny-czyli-odpowietrzanie-grzejnika-krok-po-kroku/

zadbaj o bezpieczeństwo w domu zimą

Bezpieczeństwo jest ważne cały czas. Zimą jednak dochodzą dodatkowe czynniki o które warto zadbać, aby czuć się bezpiecznie. Mowa tu o czujniku czadu oraz czujniku dymu, których celem jest monitorowanie poziomu zabójczego dwutlenku węgla (CO) oraz dymu. Czad, czyli dwutlenek węgla to bezbarwny i bezwonny gaz, który jest lżejszy od powietrza. Jest on śmiertelnie niebezpieczny. Czujnik czadu to urządzenie, które w momencie przekroczenia stężenia dwutlenku węgla wyda sygnał ostrzegawczy. Analogicznie sytuacja wygląda z czujnikiem dymu, w przypadku wykrycia go w powietrzu.

Przed zimą należy regularnie sprawdzać baterie w czujnikach, a w przypadku potrzeby je wymienić.

Odpowiednie ocieplenie domu

Aby odpowiednio przygotować dom na zimę warto pomyśleć o jego odpowiednim ociepleniu. Zapewni to większy komfort domownikom oraz przyczyni się bezpośrednio do obniżenia rachunków za energię . Jak przygotować dom na zimę pod kątem odpowiedniego ocieplenia?

przygotuj okna na zimę

Właściwe przygotowanie okien na zimę polega na sprawdzeniu ich szczelności. W przypadku gdy okna są nieszczelne należy wymienić lub zamontować dodatkowe uszczelki. Dodatkową warstwę termoizolacyjną można uzyskać naklejając na szyby specjale folie termiczne.

przygotuj na zimę drzwi

Aby zminimalizować zimą straty ciepła i utrzymać w domu komfort termiczny należy także zająć się drzwiami. Jak przygotować drzwi w domu na zimę? W pierwszym kroku należ sprawdzić stan uszczelek drzwiowych, a w przypadku ich uszkodzenia wymienić je. Warto zainstalować dodatkowe uszczelki na ramie drzwiowej, a na dole drzwi zamontować elastyczną listwę przypodłogową. Jej zadaniem jest dodatkowe uszczelnienie drzwi.

ociepl ściany i poddasze

Aby zabezpieczyć dom na zimę warto rozważyć wykonanie odpowiedniej izolacji cieplnej zarówno ścian jak i poddasza. Szczególnie w przypadku domów, które nie są wcale ocieplone lub są ocieplone słabo.

Przed ociepleniem ścian i poddasza warto dowiedzieć się o tym więcej. Polecamy przeczytać te artykuły:

https://www.castorama.pl/czym-ocieplic-sciany-od-wewnatrz-ins-66268.html https://domhobby.pl/ocieplenie-dachu-materialy-do-ocieplenia-dachow/

Przygotowanie domu na zewnątrz

Aby w odpowiedni sposób przygotować dom na zimę należy także pamiętać, że czekają nas prace do wykonania na zewnątrz. O czym należy pamiętać?

oczyść dach

Przed zimą warto sprawdzić stan pokrycia dachowego i w przypadku wykrycia ewentualnych uszkodzeń naprawić to. Warto też bliżej przyjrzeć się newralgicznym miejscom pod kątem ewentualnych przecieków. Mowa tu miejscach takich jak kominy, lukarny czy wyłazy dachowe. W kolejnym kroku należy usunąć z dachu zalegające liście, gałęzie i inne przedmioty, które nie powinny się tam znaleźć.

jak przygotować dom do zimy
Należy pamiętać aby oczyścić dach z liści. Fot. 00luvicecream. pixabay.com

Do prac na wysokości należy odpowiednio się zabezpieczyć. Warto rozważyć zatrudnienie specjalistycznej firmy, która może się tym zająć

oczyść rynny

Przed nadchodzącym okresem zimowym należy także zająć się rynnami. Czyszczenie rynien jest ważne, aby zapobiec ewentualnym zatorom, które mogą prowadzić do uszkodzenia rynien.

Zobacz jak czyścić rynny: https://galeco.pl/porady/czyszczenie-i-konserwacja-rynien

opróżnij wodę

Przed nadejściem ujemnych temperatur należy opróżnić wodę na zewnątrz budynku ze zbiorników takich jak beczki na deszczówkę, z systemów nawadniających oraz z kranów zewnętrznych. Należy też odpowiednio zabezpieczyć baseny. Zamarznięta woda mogłaby doprowadzić do potencjalnych uszkodzeń.

przygotuj sprzęt

Przed zimą warto także przygotować odpowiedni sprzęt, który w sytuacjach awaryjnych może być niezbędny. Aby prawidłowo przygotować dom na zimę należy pamiętać o:

narzędzia do odśnieżania

Łopata do odśnieżania, odśnieżarka ręczna lub spalinowa – jedno z tych narzędzi powinno znaleźć się w Twoim domu. Do odśnieżania przydatna może być także miotła i nieprzemakalne buty mające podeszwę antypoślizgową.

piasek, sól

Aby w zimie zabezpieczyć chodnik lub podjazd przed oblodzeniem warto mieć zapas piasku lub soli.

pompa

Właściciele podpiwniczonych budynków powinni rozważyć zakup pompy odwodnieniowej aby w razie intensywnego topnienia śniegu odpompować nadmiar wody, który dostanie się do środka.

Jak przygotować dom na zimę – podsumowanie

Posiadanie własnego domu to spory obowiązek, a widać to szczególnie przed zimą. Wtedy właśnie właściciele muszą dopilnować wielu spraw takich jak konserwacja pieca, sprawdzenie stanu technicznego budynku oraz zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Wykonując powyższe czynności nadchodząca zima spędzana we własnym domu powinna minąć jako komfortowa i przyjemna. To z pewnością może być pora roku, która kojarzyć się będzie jedynie z magiczną Świąteczną atmosferą.