Jak przygotować samochód do zimy – praktyczny poradnik.

jak przygotować samochód do zimy
fot. Eve Maier. unsplash.com

Zima to czas, w którym Twój samochód powinien być odpowiednio przygotowany na ekstremalne warunki pogodowe. Zimowe opony założone na felgi, odpowiednio naładowany akumulator czy dobrze zabezpieczony lakier przed solą, to tylko niektóre ze spraw wymagających dopilnowania. Te i wiele innych zadań, które musisz wykonać zanim zacznie się zima, znajdziesz w naszym poradniku. Przeczytaj go i dowiedz się jak musisz przygotować swój samochód do zimy, aby jazda nim o tej porze była komfortowa i bezpieczna.

Jak przygotować auto do zimy – po pierwsze wymień opony na zimowe

Najważniejszym krokiem przed zimą jest wymiana opon na zimowe. Jest to niezwykle ważne ponieważ w porównaniu z oponami letnimi opony zimowe zapewniają dużo większe bezpieczeństwo podczas jazdy w tym okresie. Specjalnie zaprojektowany bieżnik zwiększa przyczepność samochodu, a odpowiednia mieszkanka gumowa zachowuje swoją elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach.

Czy warto wymieniać opony na zimowe?

Oczywiście. Większa przyczepność o której wspominaliśmy wyżej to nie wszystko. Zimowe opony zapewniają także lepszą drogę hamowania oraz lepszą kontrolę nad samochodem podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Pamiętaj, że w niektórych krajach jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa!

Sprawdź gdzie w europie opony zimowe są obowiązkowe: https://www.oponeo.pl/artykul/opony-zimowe-w-europie

Przeczytaj też kiedy należy zmienić opony na zimowe: https://fabrykaporad.pl/kiedy-zmienic-opony-na-zimowe/

zima na drodze
fot. Ethan Hasenfratz, unsplash.com

Przygotowanie auta do zimy – po drugie sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych

W autach spalinowych niezbędną czynnością przed rozpoczęciem zimy jest sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie lub wymiana płynów eksploatacyjnych. Do najważniejszych należą:

  • olej silnikowy,
  • płyn chłodniczy,
  • płyn do spryskiwaczy,
  • płyn hamulcowy

Szczególnie ważne jest sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego oraz jego temperatury zamarzania. Do pomiaru stężenia glikolu w płynie chłodniczym używa się urządzenia o nazwie glikometr.

Równie ważne jest uzupełnienie zimowego płynu do spryskiwaczy ponieważ przednia szyba samochodowa jest narażona w ujemnych temperaturach na częste zabrudzenia, które ograniczają odpowiednią widoczność.

Sprawdź także poziom płynu hamulcowego. Upewnij się, że jest na odpowiednim poziomie. Płyn hamulcowy odpowiada za bezpieczeństwo na drodze.

Jak przygotować samochód na zimę – po trzecie skontroluj akumulator

Koniecznie sprawdź stan akumulatora w Twoim samochodzie. Ten element wymaga zimą szczególnej uwagi, ponieważ właśnie wtedy narażony jest on na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Jak sprawdzić akumulator w samochodzie

Jeśli posiadasz akumulator z możliwością kontrolowania elektrolitu, upewnij się, że jest on na odpowiednim poziomie. Jeśli jest go zbyt mało dolej wody destylowanej. W razie potrzeby oczyść zaciski akumulatorowe z korozji i osadu, który może utrudnić przepływ prądu. Jeśli masz starszy akumulator lub zauważysz objawy, które świadczą o jego utracie mocy, rozważ jego wymianę.

Standardowy akumulator samochodowy ma żywotność 5-6 lat. Jeśli Twój akumulator jest starszy i zauważasz problemy z uruchamianiem silnika może to oznaczać, że nadszedł czas jego wymiany.

Przygotowanie samochodu do zimy – po czwarte sprawdź czy działa ogrzewanie i wentylacja

Niesprawna wentylacja i system ogrzewania w samochodzie może być przyczyną zaparowanych szyb. Zaparowane szyby w aucie mogą ograniczać widoczność, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić dalszą jazdę. Aby sprawdzić system wentylacji i ogrzewania w aucie włącz silnik, a następnie uruchom nawiew skierowany na szybę. Sprawdź prędkość wentylatora oraz zmień ustawienia temperatury. Sprawdź także czy działają systemy podgrzewania szyb i lusterek. W razie potrzeby wymień filtr powietrza i filtr kabinowy.

Przeczytaj też jak sobie poradzić z parującymi szybami w aucie: https://fabrykaporad.pl/masz-problem-z-parujacymi-szybami-w-aucie-sprawdz-jak-temu-zapobiec/

Jak efektywnie korzystasz z nawiewu zimą

W pierwszym kroku włącz ogrzewanie zanim ruszysz. Pozwól przez kilka minut podgrzać wnętrze zanim wyruszysz w trasę. Jeśli szyby samochodu są pokryte szronem lub lodem ustaw nawiew ciepłego powietrza na przednią szybę. Dostosuj temperaturę powietrza w taki sposób abyś czuł się podczas jazdy komfortowo.

Jak przygotować auto do zimy
fot. Mpho Mojapelo. unsplash.com

Jak przygotować samochód do zimy – po piąte sprawdź stan techniczny hamulców.

O uzupełnieniu płynów, w tym płynu hamulcowego wspominaliśmy wcześniej. Przed zimą należy także sprawdzić stan tarcz oraz klocków hamulcowych. Oceń je pod kątem zużycia, pęknięć, nierówności lub innych uszkodzeń. Klocki powinny być odpowiednio grube, a tarcze nie powinny mieć wyżłobionych głębokich rowków.

W większości przypadków klocki hamulcowe powinno się wymienić gdy ich grubość spada do około 3 milimetrów.

Jak przygotować auto do zimy – po szóste zabezpiecz lakier w samochodzie

Zimowe warunki są dla lakieru bardzo szkodliwe. Sól oraz inne substancje, którymi posypywane są drogi mogą prowadzić do uszkodzeń powłoki lakierniczej. Aby zabezpieczyć lakier w samochodzie przed zimą warto wykonać dokładne go mycia oraz woskowania przy pomocy dobrej jakości wosku. Dobrym rozwiązaniem jest także nałożenie na lakier zabezpieczającej powłoki ceramicznej.

Aby chronić lakier samochodu myj go zimą jak najczęściej. Systematyczne mycie pomoże skutecznie usunąć sól, piasek i brud pośniegowy z lakieru.

Dowiedz się z tego poradnika jak powinieneś myć auto zimą: https://www.toyota.pl/porady/mycie-samochodu-zima

Co warto dokupić do samochodu na zimę

Poruszając się samochodem w okresie zimowym warto posiadać dodatkowe elementy i akcesoria, których głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa. Jakie wyposażenie warto dokupić do samochodu na zimę? Oto przydatna lista niezbędnych rzeczy:

  • opony zimowe,
  • zimowy płyn do spryskiwaczy,
  • łańcuchy śniegowe,
  • kable rozruchowe,
  • miotła do odśnieżania,
  • skrobaczka do szyb,
  • koc termiczny,
  • osłona termiczna na przednią szybę

Jaka jest najlepsza skrobaczka do szyb?

Absolutnie odradzamy wszelkie skrobaczki do szyb wykonane z plastiku. Polecamy za to z czystym sumieniem skrobaczkę fińską Murska, która posiada ostrze wykonane z mosiądzu. Ta skrobaczka jednym pociągnięciem z łatwością usuwa lód na szybie auta, a co najważniejsze nie rysuje szyb w przeciwieństwie do skrobaczek plastikowych.

Choć brzmi to niedorzecznie to wytłumaczenie jest proste. Mosiądz jest materiałem miększym od szkła dlatego nie jest go w stanie porysować. Za to jest to na tyle twardy , że nie wkłuwa się w niego piasek w przeciwieństwie do plastikowych skrobaczek. To właśnie drobinki piasku są przyczyną porysowanych szyb w aucie.

Jak przygotować auto do zimy?

Jeśli zadbasz o swój samochód z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz być pewny że sprosta on wymaganiom jakie stawia zima. Pamiętaj też, że prawidłowe przygotowanie auta do zimy to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa Twojego oraz innych uczestników ruchu na drodze. Nie daj się więc zaskoczyć zimie.