Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie i gdzie go znaleźć.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie
fot. John Schnobrich, unsplash.com

Niekiedy musisz wykonać zrzut ekranu na swoim laptopie lub komputerze. Niezależnie czy posiadasz system operacyjny Windows 10 lub Windows 11 albo Mac to możesz to zrobić kilkoma metodami.

Co to jest zrzut ekranu

Zrzut ekranu, nazywany także z angielskiego screenshot lub screen to zdjęcie aktualnego widoku jaki mamy na ekranie komputera, laptopa, tableta czy telefonu komórkowego. Zrzut ekranu przeważnie zapisywany jest w formie pliku graficznego.

Po co się robi zrzut ekranu.

Zrzut ekranu to niezwykle przydatna funkcja. Zrzut ekranu możesz wykonać w przypadku gdy występują jakieś problemy z twoim sprzętem i chcesz zapisać błędy widoczne na ekranie. To także dobre narzędzie do szybkiego archiwizowania interesujących rzeczy z internetu. Dzięki opcji zrzut ekranu możesz tworzyć instrukcje krok po kroku.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Najprostsza metoda wykonania zrzutu całego ekranu w systemie Windows 10 i Windows 11 to skorzystanie z przycisku na klawiaturze Print Screen (PrtScn).

Gdzie można znaleźć zrzut ekranu

Po naciśnięciu przycisku PrtScn zrzut ekranu zostanie skopiowany do schowka. Oznacza to, że abyś mógł go zapisać, musisz go w pierwszej kolejności wkleić do programu graficznego. Może to być na przykład Microsoft Word albo Paint.

Szybka wskazówka: Aby wkleić zrzut ekranu do programu graficznego naciśnij klawisz Ctrl + V

Po wklejeniu Print Screena do programu graficznego możesz go bez problemu zapisać.

Jak zrobić zrzut ekranu na Macu

Aby szybko wykonać zrzut ekranu na Macu wystarczy nacisnąć odpowiednią kombinację klawiszy:

  • Shift + Command + 3 – zrzut całego ekranu
  • Shift + Command + 4 – zrzut zaznaczonej części ekranu
  • Po wybraniu tej opcji kursor myszy zamieni się w celownik. Aby zaznaczyć odpowiedni obszar ekranu wystarczy kliknąć i przeciągnąć ten celownik.
  • Shift + Command + 5 – menu zrzutu ekranu (pozwala nagrać wideo lub edytować opcje zrzutu ekranu)
  • Shift + Command + 6 – zrzut ekranu Touch Bar-a jeśli Mac go posiada

Jak wykonać zrzut ekranu aktywnego okna

Jeśli na twoim komputerze masz otwarte wiele okien, ale chcesz zrobić zrzut ekranu tylko jednego z nich możesz to zrobić za pomocą kombinacji klawiszy Alt + PrtScn. Okno, które chcesz przechwycić musi być aktywne. Wciśnij klawisze Alt + Prtscn aby dodać ekran okna do schowka. Następnie wklej go do dowolnego programu graficznego aby móc zapisać przechwycony obraz.

Najlepszy sposób na zrobienie zrzutu ekranu w Windows 10 i Windows 11

Aby wykonać niestandardowy zrzut ekranu użyj skrótu na klawiaturze Windows + Shift + S. Ekran przygaśnie, a na górze pojawi się małe menu z którego będziesz mógł wybrać możliwość wykonania zrzutu ekranu prostokątnego, w dowolnym kształcie, aktywnego okna lub pełnego ekranu.

Jak nagrać film z tego co jest widoczne na ekranie

Użytkownicy systemu Windows mogą robić zrzuty ekranu i nagrywać wideo tego co jest widoczne na ekranie. Do tego celu służy pasek gry. Aby otworzyć pasek gry naciśnij klawisz Windows + G.
Po uruchomienie paska gry pojawi się menu z którego możemy wybrać możliwość wykonania zrzutu ekranu lub jego nagrywania.

Zrzut ekranu za pomocą aplikacji

Oprócz powyższych sposobów na wykonanie zrzutu ekranu możesz skorzystać także z dedykowanych aplikacji. Oto niektóre z nich:

Lightshot

Lightshot to darmowa aplikacja, która pozwala na szybkie wykonanie personalizowanego screen shota. Jest łatwa w użyciu i działa na wielu różnych platformach.

Snagit

Snagit o płatna aplikacja (możemy skorzystać z 30 dniowego okresu próbnego), która posiada szereg funkcji ułatwiających przechwytywanie obrazu. Z jej pomocą wykonasz zrzut ekranu, nagrasz wideo, dźwięk, stworzysz animowane gify, zrobisz panoramiczne obrazy i wiele innych.

ScreenRec

Ta aplikacja jest bezpłatna. Dzięki niej możesz łatwo przechwycić obraz widoczny na ekranie i w łatwy sposób go udostępnić poprzez link. Możesz także do przechwyconego ekranu dodać notatki.