Po co należy gruntować ściany przed malowaniem.

po co gruntować ściany przed malowaniem i jakie są tego korzyści
Fot. Theme Photos. Unsplash.com

Zanim zaczniesz malować dom, mieszkanie lub inne pomieszczenie nie zapomnij o jednym niezwykle istotnym kroku – gruntowaniu ścian. Chociaż jest to dodatkowe i dość czasochłonne zajęcie to jednak ma ono wiele korzyści. Dowiedz się po co należy gruntować ściany przed malowaniem i dlaczego jest to takie ważne. Poznaj też korzyści wynikające z gruntowania.

Gruntowanie zwiększa przyczepność farby

Grunt odpowiednio zaaplikowany na ścianę tworzy specjalną warstwę. Dzięki niej farba będzie odpowiednio trzymać się powierzchni ściany. Wyeliminujesz więc takie problemy jak łuszczenie się farby czy odpryski.

Gruntowania zapewnia jednolite podłoże

Na zagruntowanej ścianie tworzy się jednolite podłoże, które istotnie polepsza nakładanie farby. Ta po pomalowaniu ściany jest równomiernie nałożona i ma także bardziej intensywny kolor.

Gruntowanie zabezpiecza przed plamami

Plamy i przebarwienia na ścianach mogą wystąpić w krótkim czasie po pomalowaniu niezagruntowanej ściany. Za taki skutek mogą odpowiadać tłuszcze, dym z papierosów i inne zabrudzenia. Grunt sprawia, że tworzy się odpowiednia powłoka, która zapobiega przenikaniu substancji mogących powodować niechciane plamy na ścianie.

Gruntowanie wydłuża żywotność farby

Gwarancja, że po przeprowadzeniu gruntowania farba się nie złuszczy, nie pęknie i nie odpadnie oraz będzie miała bardziej intensywny kolor sprawiają, że kolejne malowanie możesz wykonać w czasie późniejszym niż w przypadku ścian nie pokrytych wcześniej gruntem.

Gruntowanie poprawia wydajność farby

Zagruntowane ściany wchłaniają mniejszą ilość farby, co w oczywisty sposób przekłada się na wydajność. Dodatkowo lepsze krycie ścian farbą sprawia, że będziesz mógł nałożyć mniej warstw farby.

Gruntowanie chroni ściany

Gruntowanie ściany tworzy warstwę ochronną i minimalizuje wpływ wilgoci, pleśni, kurzu i innych substancji, które mogłyby oddziaływać na trwałość malowania.

Podsumowanie

Zastanawiałeś się po co gruntować ściany przed malowaniem? Jak widzisz gruntowanie ścian to szereg korzyści, dlatego tak ważne jest by nie pomijać tego kroku. Lepsza przyczepność, zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, łatwiejsze malowanie czy zwiększenie wydajności farby – te zalety sprawiają , że z pewnością warto zainwestować dodatkowy czas i pieniądze na dobry preparat gruntujący.