W jaki sposób dbać o drewno w ogrodzie

Jak pielęgnować drewno
Fot. Marion Wellmann

Drewno jest bardzo popularnym materiałem w ogrodzie. Wykorzystuje się je przy budowie ogrodzeń, domków narzędziowych, altanek, tarasów i wielu innych elementów architektury ogrodowej. Niestety zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że drewno w ogrodzie się niszczy. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest systematyczna pielęgnacja. Jak dbać o drewno w przydomowym ogrodzie aby posłużyło nam jak najdłużej? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Zastosuj powłokę ochronną

Drewno narażone jest na wiele czynników atmosferycznych: deszcze, śniegi, słońce, mróz, upały czy wilgoć. Długotrwała ekspozycja kończy się zniszczeniem drewna. Aby temu zapobiec należy systematycznie je pielęgnować. Warto więc stosować odpowiednie powłoki ochronne takie jak impregnaty i oleje do drewna.

Konserwuj powłokę ochronną drewna

Każda nałożona powłoka ochronna na drewnie z czasem również ulega uszkodzeniu. Należy ją więc systematycznie konserwować. Gdy tylko zauważysz ślady zużycia na drewnie ogrodowym nałóż nową powłokę ochronną ściśle według instrukcji producenta.

Dowiedz się koniecznie: jak olejować drewno w ogrodzie

Regularnie czyść drewno w ogrodzie

Drewno znajdujące się w ogrodzie powinno być regularnie czyszczone. Należy więc jak najszybciej usuwać wszelkie plamy, zalegające liście czy inne powstałe osady. Od czasu do czasu warto przetrzeć drewno na mokro. Użyj do tego celu łagodnego detergentu i wody. Drewno ogrodowe czyść przy pomocy szczotki z miękkim włosiem lub gąbki. Następnie dokładnie je spłucz i wytrzyj do sucha.

Usuwaj nadmiar wilgoci z drewna w ogrodzie

Nagromadzona wilgoć, na przykład w postaci zastanej deszczówki, może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. W dłuższej perspektywie czasu nadmiar wilgoci może stać się więc przyczyną butwienia i gnicia drewna w ogrodzie. Należy systematycznie usuwać nadmiar wilgoci. Gdy zauważysz, że drewno ogrodowe jest mokre przetrzyj je suchą ściereczką. Możesz też zabezpieczać drewniane elementy przed zamoknięciem chowając je pod dach.

Usuwaj pleśnie i grzyby

Gdy jednak na drewnie ogrodowym pojawią się oznaki pleśni i zagrzybienia koniecznie usuń je przy pomocy specjalistycznych preparatów. Są one ogólnodostępne w większości sklepów z chemią budowlaną.

Odpowiednio przechowuj drewno w ogrodzie

Zabezpiecz i schowaj elementy drewniane, których nie używasz przez dłuższy czas. Może to być drewniana ławeczka czy krzesła lub stół ogrodowy. Drewno ogrodowe przechowuj w suchym i zacienionym miejscu. Od czasu do czasu sprawdzaj czy nie pojawiły się zarodki pleśni i grzybów. Jeśli tak to koniecznie je usuń

Zabezpiecz drewno przed owadami

Aby odpowiednio zadbać o drewno w ogrodzie warto je zabezpieczyć preparatami biobójczymi, które skutecznie eliminuje szkodniki drewna takie jak korniki czy drewnojady. Te bowiem mogą wyrządzić w niezabezpieczonym drewnie ogromne i nieodwracalne szkody.

Jak dbać o drewno w ogrodzie – podsumowanie

Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja drewna w ogrodzie jest bardzo ważna. Dzięki prostym czynnościom możesz skutecznie przedłużyć żywotność elementów drewnianych w Twoim ogrodzie. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie ich przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj także o odpowiedniej konserwacji elementów drewnianych. Impregnacja, usuwanie grzybów oraz pleśni, a także olejowanie drewna sprawią, że drewniana architektura ogrodowa będzie służyć Ci przez długi czas.