Tatuaż, a słońce. Jak dbać o nowy i stary tatuaż.

Tatuażysta wykonuje tatuaż
fot. Collins Lesulie, unsplash.com

Niezależnie od tego czy posiadamy nowy czy stary tatuaż powinniśmy odpowiednio o niego zadbać. Najważniejsza jest ochrona przed słońcem. Wszystko przez promienie UV ze słońca, które mogą powodować blaknięcie tatuażu. W takim razie jak powinniśmy dbać o nasz tatuaż? Jak chronić go przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych? Czy trzeba dbać o stary tatuaż tak samo jak o nowy? Odpowiadamy.

Jak słońce niszczy tatuaż

Negatywny wpływ na tatuaż mają promienie UV ze słońca, które pochłania nasza skóra. Promienie ultrafioletowe powoli rozkładają pigment zawarty w tuszu tatuażu. To sprawia, że ten blaknie i staje się nieatrakcyjny.

Jaśniejsze kolory tatuażu blakną na słońcu szybciej niż te ciemne dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na tatuaż, który wypełniony jest jasnymi pigmentami.

Czy chronić nowy tatuaż przed słońcem?

Nowy tatuaż jest szczególnie narażony na szkodliwe działanie promieni UV. Należy więc bezwzględnie chronić go przed słońcem. Nowy tatuaż jest jeszcze niezagojoną raną, która nie ma tak naprawdę żadnej ochrony. Wystawiony na promienie może wyblaknąć, ale nie tylko. Mogą także powstać pęcherze, wzór może zostać zniekształcony. Może nawet dojść do potencjalnej infekcji w miejscu gdzie zrobiliśmy sobie tatuaż.

Jeśli chcemy mieć nowy tatuaż to najwygodniej będzie zaplanować jego wykonanie w zimie lub po powrocie z podróży wakacyjne. Nie będzie wtedy pokusy wystawiania nowego tatuażu na ekspozycję słoneczną.

Jak dbać o nowy tatuaż

Nowy tatuaż nie powinien być wystawiany na ekspozycję słoneczną aż do zagojenia. Z reguły trwa to od dwóch do trzech tygodni, czasem dłużej w zależności od wielkości tatuażu i miejsca w którym się znajduje.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakrycie nowego tatuażu przed słońcem. Zróbmy to szczególnie wtedy gdy pracujemy na zewnątrz i nie mamy możliwości schować się przed promieniami słonecznymi.

Nie należy nakładać filtra przeciwsłonecznego na nowy tatuaż. Można to robić dopiero po zagojeniu się tatuażu (po 2-3 tygodniach). Filtry przeciwsłoneczne mogą mieć w swoim składzie substancje podrażniające i uczulające powodując trudności w gojeniu się tatuażu.

Jak chronić zagojony tatuaż przed słońcem

Używaj kremu przeciwsłonecznego

Gdy tatuaż już się zagoi najlepszym sposobem na jego ochronę przed promieniowaniem UV jest krem z filtrem słonecznym. Warto to robić nawet w pochmurny dzień, bo nawet wtedy jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Najlepsze będą kremy z filtrem, które mają oznaczenie 30-50SPF. Wskazuje to na bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. Wybierajmy takie filtry, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVAoraz UVB.

Unikaj solarium

Wizyta w solarium, podobnie jak opalanie się na świeżym powietrzu, przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry oraz do bleknięcia tatuażu. Jeśli chcemy więc mieć tatuaż w dobrej kondycji należy unikać opalania się zarówno na słońcu jaki w solarium. Podczas opalania możemy także zakrywać wytatuowane miejsce.

Nawilżaj skórę

Aby tatuaż nie stracił swojego blasku należy codziennie nawilżać swój tatuaż odpowiednimi kosmetykami. Dobrze jest też pić dużo wody, która ma zbawienny wpływ na naszą skórę.

Podsumowując

Dbanie o nowy i stary tatuaż jest stosunkowo proste. Najważniejsze jest aby unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Pielęgnujmy naszą skórę, używajmy filtrów przeciwsłonecznych (blokerów) i nawadniajmy organizm. Wtedy nie powinniśmy mieć kłopotów z wyblakłym tatuażem.