Jak ograniczyć zużycie energii w domu. Praktyczne porady!

Jak ograniczyć zużycie energii
Fot.Remi Godet. Unsplash.com

Odpowiednie zarządzanie energią w domu przynosi wiele pożytku. Przede wszystkim obniżysz rachunki za energię, a to pozytywnie wpłynie na Twój budżet. Ograniczysz też ślad węglowy, co obecnie – w czasach kryzysu klimatycznego – jest również bardzo ważne. Niezależnie od tego co Cię motywuje do oszczędzania zasobów warto to robić. Aby ograniczyć zużycie energii w domu możesz podjąć wiele prostych kroków. Pozornie nieduże oszczędności mogą przynieść spore korzyści. Oto one.

Oszczędzaj światło

Oświetlenie stanowi istotną część naszych rachunków za energię elektryczną. Na szczęście dzięki prostym krokom możemy skutecznie zredukować zużycie energii w naszych domach. Jak oszczędzać światło aby nie stracić na komforcie?

Wymień żarówki na energooszczędne

Energooszczędne żarówki są trochę droższe. Jednak mają one dłuższą żywotność i zużywają małą ilość energii. W dłuższej perspektywie czasu przełoży się to na oszczędności.

Wybieraj odpowiednie moce żarówek

Wybieraj żarówki o odpowiedniej mocy do danego pomieszczenia. Niekiedy można zastosować żarówki o niższej mocy, jeśli zapewnią Ci wystarczającą ilość oświetlenia.

Wykorzystaj naturalne światło

W dzień odsłaniaj rolety, żaluzje, zasłony itp. Wpuść do swojego domu naturalne światło. Dzięki temu nie będziesz musiał włączać sztucznego oświetlenia, ograniczysz więc zużycie energii.

Wyłącz niepotrzebne światło

Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Rób to też wtedy gdy światło nie jest Ci potrzebne, na przykład gdy oglądasz telewizję.

Używaj czujników ruchu

Często zapomina się o wyłączeniu światła, na przykład w korytarzach, wiatrołapach czy spiżarniach. Dzięki czujnikom ruchu i czasowym włącznikom światło będzie włączone tylko wtedy gdy zaistnieje taka potrzeba. Dzięki tej metodzie skutecznie ograniczysz zużycie energii.

Żarówka energooszczędna
Fot. Didssph. Unsplash.com

Zadbaj o sprzęt AGD

Oszczędzanie energii wykorzystując sprzęt AGD może przynieść znaczące korzyści finansowe i środowiskowe. Jak to robić?

Wybieraj urządzenia energooszczędne

Kupując nowy sprzęt AGD wybieraj te, które posiadają wysoki wskaźnik efektywności energetycznej, takie jak klasa A+++. Urządzenia takie zużywają mniej energii i przyczyniają się do obniżenia rachunków za prąd. Aby łatwiej wybrać urządzenie energooszczędne przy ich zakupie sprawdzaj etykiety energetyczne.

Regularnie czyść i konserwuj sprzęt AGD

Czyszczenie i konserwacja takich urządzeń jak lodówki, czy klimatyzatory utrzymują ich optymalną wydajność energetyczną co przekłada się na ograniczenie zużycia energii. Przykładowo zamrażarka pokryta grubą warstwą szronu i lodu ma znacznie mniejszą efektywność chłodzenia i zużywa przez to więcej prądu.

Sprawdź: Jak wyczyścić lodówkę i jak często to robić.

Wyłączaj urządzenia w trybie „standby”

Urządzenia w trybie gotowości również zużywają energię. Najczęściej są to telewizory, drukarki, kina domowe, konsole, ładowarki itp.

Zużycie energii w trybie gotowości może różnić się w zależności od rodzaju urządzenia i producenta, ale może wynosić od kilku do kilkunastu procent w porównaniu do pełnego trybu pracy.

Aby ograniczyć zużycie energii w domu wyłączaj urządzenia w trybie gotowości, odłączaj ładowarki po naładowaniu telefonu i wykorzystuj listwy zasilające ze zintegrowanymi wyłącznikami.

Jak wyczyścić lodówkę
Fot. Max Rahubovskiy. Unsplash.com

Odpowiednio ogrzewaj i ochładzaj

Oszczędzanie energii na ogrzewaniu i klimatyzacji obniży rachunki i przyniesie korzyści środowiskowe. Oto kilka praktycznych wskazówek jak ograniczyć zużycie energii na ogrzewaniu i klimatyzacji.

Ustal optymalną temperaturę

Ustal taką temperaturę, która zapewni Ci komfort termiczny, ale nie będzie nadmiernie zużywała energii. Obniżenie temperatury grzejników chociaż o jeden stopień może przynieść znaczne oszczędności energetyczne.

Zaizoluj dom

Dom powinien być dobrze zaizolowany. Szczególnie dach, ściany i okna, które mają ogromny wpływ na zmniejszenie straty ciepła w zimie oraz zyski ciepła latem. W miarę możliwości postaraj się zaizolować swój dom.

Używaj programowalnych termostatów

Wykorzystaj programowalne termostaty, dzięki którym dostosujesz temperaturę w pomieszczeniach w zależności od harmonogramu dnia oraz potrzeb domowników. Dzięki temu rozwiązaniu możesz na przykład obniżyć zimą temperaturę w domu w czasie gdy nikt w nim nie przebywa.

Wykorzystaj energię słoneczną

Do podniesienia temperatury w domu wykorzystaj energię słoneczną otwierając rolety i zasłony w trakcie dnia. Wpuszczenie do środka promieni słonecznych może przyczynić się do ograniczenia zużycia energii.

Konserwuj i serwisuj klimatyzację

Czyszczenie filtrów, sprawdzanie szczelności i dbanie o prawidłowe funkcjonowanie systemu klimatyzacji pomoże zmniejszyć zużycie energii.

Wykorzystaj zasłony i rolety latem

Aby ograniczyć zużycie energii pobieranej przez klimatyzatory podczas upałów zasłaniaj okna przed promieniami słonecznymi. Wykorzystaj do tego żaluzje, rolety, zasłony itp.

Klimatyzator
Fot. Zulki Jrzt. Unsplash.com

Zmniejsz zużycie energii w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym możesz znaczącą zmniejszyć zużycie energii. Przyczyni się to do oszczędności finansowych i korzystnego wpływu na środowisko.

Używaj odpowiedniej wielkości naczyń do gotowania

Dostosuj wielkość naczyń do palnika i ilości przygotowywanych potraw. Jeśli na małym palniku postawisz bardzo duży garnek będzie to prowadzić do dużych strat ciepła i większego zużycia energii.

Używaj pokrywek

Podczas gotowania używaj pokrywek na garnki i patelnie. Skraca to czas przygotowywania potraw ponieważ pokrywki pomagają zatrzymać ciepło.

Używaj czajnika elektrycznego

Do podgrzewania wody wykorzystaj czajnik elektryczny. Ten jest bardziej efektywny niż gotowanie wody na kuchence.

Rób większe posiłki

Planuj posiłki tak, aby wykorzystać w pełni ogrzewanie piekarnika lub kuchenki. Gotowanie większej ilości potraw na raz zminimalizuje czas i energię potrzebną do nagrzania piekarnika lub gotowania na kuchence.

Odpowiednio korzystaj z lodówki i zamrażarki

Postaraj się otwierać lodówkę i zamrażarkę tylko wtedy gdy jest to konieczne. Dzięki temu będzie ona rzadziej włączała się, co skutecznie ograniczy zużycie energii.

Podsumowanie

Przedstawione tutaj sposoby z pewnością pomogą Ci zmniejszyć zużycie energii oraz ograniczyć ślad węglowy. Nie są to wszystkie możliwości. Jest ich dużo więcej. Pamiętaj, że małe zmiany w nawykach mogą przynieść w dłuższej perspektywie znaczne oszczędności energii i pieniędzy.