Jak jeździć ekonomicznie, czyli oszczędzamy paliwo poruszając się autem.

jak jeździć ekonomicznie
Fot. Jonathan Cooper. Pexels.com

Przy ciągle rosnących cenach paliwa warto nauczyć się jeździć ekonomicznie samochodem spalinowym. Jest to dobre zarówno dla naszego portfela, ale również dla naszej planety. Przysposobienie odpowiednich technik jazdy oraz pewnych nawyków pozwoli Ci zmniejszyć zużycie paliwa. Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące tego jak jeździć ekonomicznie. Oto one.

Utrzymuj płynną jazdę

Nagłe hamowania oraz gwałtowne przyspieszenia wpływają negatywnie nie tylko na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale także na większe zużycie paliwa. Aby jeździć ekonomicznie staraj się utrzymywać w miarę stałą prędkość. Przyspieszaj i hamuj stopniowo dostosowując styl jazdy do sytuacji na drodze.

Hamuj silnikiem

Odpowiednie przewidywanie sytuacji na drodze pozwoli Ci wykorzystać do hamowania silnik Twojego samochodu. Jest to szczególnie przydatna umiejętność jazdy ekonomicznej stosowana podczas poruszania się w warunkach miejskich. Dzięki hamowaniu silnikiem zaoszczędzisz nie tylko paliwo, ale także tarcze oraz klocki hamulcowe.

Sprawdź jak hamować silnikiem.

Unikaj zbędnego obciążenia w aucie

Im większa waga auta tym większe jego opory ruchu, a zatem również większe zużycie paliwa. Poruszając się samochodem nie przewoź w nim zbędnych przedmiotów. Usuń też uchwyty dachowe jeśli ich akurat nie używasz.

Wyłączaj silnik w czasie dłuższego postoju

Jeśli zatrzymujesz się na dłużej, na przykład czekasz na kogoś lub stoisz dłuższy czas przed przejazdem kolejowym zgaś silnik. Nie warto tego jednak robić jeśli postój jest krótki. Częste uruchamianie silnika może zwiększyć spalanie.

Sprawdź ciśnienie w oponach

Wydawać by się mogło, że tak błahy powód jak ciśnienie w oponach nie ma żadnego wpływu na ekonomiczną jazdę. Nic bardziej mylnego. Im mniej powietrza w oponie tym spalanie auta większe. Aby oszczędzić paliwo sprawdzaj systematycznie ciśnienie w oponach. W razie potrzeby dopompuj koła. Pamiętaj aby trzymać się ściśle wskazówek producenta.

Zmień opony wraz ze zmianą sezonu

Chyba nikomu nie trzeba mówić jak ważna jest wymiana opon wraz ze zmianą sezonu. Nigdy nie jeździj latem na oponach zimowych i odwrotnie. Bieżnik, który nie jest dostosowany do warunków sezonowych ma ogromny wpływ na średnie zużycie paliwa. Przykładowo jeżdżąc latem na oponach zimowych spalanie samochodu może wzrosnąć nawet o 30%.

Opony samochodowe
fot. Imthaz Ahamed, unsplash.com

Używaj rozsądnie klimatyzacji

Włączona klimatyzacja ma duży wpływ na ogólne zużycie paliwa. Postaraj się więc korzystać z niej w sposób umiarkowany. Jeśli w aucie nie jest bardzo gorąco spróbuj je przewietrzyć uchylając szyby. Nie nastawiaj klimatyzacji na maksymalne chłodzenie. Właśnie wtedy spalanie znacznie wzrasta.

Planuj trasę

Odpowiednio zaplanowana trasa może znacznie przyczynić się do ekonomicznej jazdy i mniejszego spalania. Tutaj również godzina podróży ma znaczenie. Jeśli masz taką możliwość to postaraj się jechać w takim czasie, aby ominąć godziny szczytu.

Wykorzystaj aplikację (np. google maps) aby wybrać najbardziej optymalną trasę i ominąć korki.

Zadbaj o stan techniczny pojazdu

Prawidłowy stan techniczny pojazdu ma kluczowe znaczenie dla ekonomicznej jazdy. Na ogólne spalanie wpływ ma regularna wymiana oleju silnikowego, czyste filtry powietrza i paliwa, sprawny układ zapłonowy i układ wydechowy. Warto więc zadbać o dobrą kondycję własnego samochodu.

Życzymy szerokiej drogi oraz oszczędnej jazdy!